zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Svátek zemědělců, veterinářů a lesníků se vydařil

10.04.2006
Příroda
Zemědělství
Les
Svátek zemědělců, veterinářů a lesníků se vydařil
Trojlístek veletrhů TECHAGRO, ANIMAL VETEX a SILVA REGINA byl po celých pět dnů opravdovým svátkem všech farmářů, zemědělců, chovatelů, lesníků, myslivců, včelařů i veterinářů.

Během prvních čtyř dnů navštívilo výstaviště téměř 70.000 návštěvníků ze 41 zemí světa. Celkový počet by tak mohl překročit 75 000, což je o 25% více než v roce 2004. Navzdory tomu, že část zemědělsky významných regionů řeší následky záplav, nad brněnským výstavištěm svítilo až na pár výjimek slunce a obchody se dařily...Mimořádně plodné veletrhy

Kromě nově získaných kontaktů a kontraktů se na brněnském výstavišti urodilo několik novinek. Nehovoříme nyní o četných inovacích na poli zahraničních i tuzemských vystavovatelů, o nových technologiích a trendech, kterých bylo nepřeberně. Přímo v areálu výstaviště se totiž narodily tři malé ovečky v expozici hospodářských zvířat v pavilonu D. Jejich jména tipovali návštěvníci. Autoři tří nejlepších byli oceněni. Kmotry novorozených jehňátek se poslední den akce stali hosté veletrhu – nejstarší Vetinku křtil sám místopředseda Senátu Parlamentu ČR Petr Smutný, kmotrem o dva dny mladších dvojčat Anivé a Bévevečky se stali zástupci médií – zpravodaj ČTK Lukáš Sapík a mediální konzultantka Reggie Radio Music Kateřina Dohnálková. Mimo oveček se na výstavišti křtily také nové knižní publikace zemědělské, lesnické a chovatelské tématiky.

Údaje z předběžné statistiky
Základní statistické údaje 2004 2006
1 zúčastněné firmy celkem 535 698
2 počet zúčastněných zemí 15 19
3 celková výstavní plocha netto v m2 42.663 55.224
4 počet platících návštěvníků 60.000 75.000 *)
5 z toho odborníci v % 64 72
6 počet akreditovaných novinářů. 238 287 **)
 
*) předpokládaná návštěvnost; do včerejšího dne (5. 4.) navštívilo veletrh 68.843 platících návštěvníků
**) údaj k datu 5. 4.

Zveřejněné informace jsou předběžné. Konečná závěrečná zpráva bude akciovou společností Veletrhy Brno vydána po vyhodnocení všech statistických údajů.Uváděné statistické hodnoty vycházejí ze zásad zveřejňování statistických dat veletrhů a výstav sdružených v UFI (The Global Association of the Exhibition Industry) Paris.

O veletrzích řekli:
Radko Martínek, ministr pro místní rozvoj:

Komplex zemědělských veletrhů nabídl zemědělské veřejnosti špičkovou techniku a bohatý doprovodný program. Veletrhy Brno tak na tomto poli opět potvrdily svou roli jedničky ve střední Evropě.Jan Veleba, prezident Agrární komory ČR:

Techagro podává obraz o modelu zemědělství nejen v ČR, ale v celé unii. Nynější Techagro je určitým předznamenáním dalšího vývoje našeho zemědělství.Ing. Josef Šrefl, CSc., jednatel Agrointeg s. r. o.:

Veletrh Techagro vidím jako velké pozitivum pro Českou republiku a vůbec pro ekologický vývoj našeho světa. Program pro biomasu byl výborně připraven a zájemci se mohli o tomto oboru v pavilonu Z dozvědět prakticky vše.Profesor Jan Mareček, vedoucí Ústavu zemědělské, potravinářské a environmentální techniky MZLU:

Dá se říci, že doprovodný program o využití biomasy, který uspořádali pořadatelé agrárních veletrhů, byla trefa do černého. Jde totiž o aktuální cestu pro české zemědělství.Ján Mažgút, ředitel divize pily na dřevo společnosti Pilous:

Na letošním Techagru je neuvěřitelná návštěvnost, v naší expozici je neustále plno. Potěšitelné je, že k nám chodí i zahraniční návštěvníci zejména z pobaltských států, kteří mají zájem o velké pily na dřevo. Silva Regina se opravdu vydařila, dá se srovnávat se světovými akcemi obdobného druhu.Ralf Dreeke, německý prodejce finských strojů Ponsee, Wahlers Forsttechnik GmbH:

Jsme na tomto veletrhu už podruhé a lze říci, že tento veletrh splnil svůj účel na sto procent. Oproti minulému ročníku byla účast návštěvníků na našem stánku několikanásobná.Zdeněk Kysela, obchodní ředitel Phoenix-Zeppelin, spol. s. r. o.:

Letos jsme na Techagru poprvé, i když jsme zvyklí se každý rok prezentovat na stavebních veletrzích. Máme totiž techniku vhodnou i pro zemědělce a v poslední době jsme nabídku rozšířili o traktory. Zemědělství zažívá boom, a proto jsme si nemohli dovolit nebýt na nejdůležitější veletrhu ve střední Evropě. Jsme překvapeni, kolik jsme zde navázali obchodních kontaktů, dokonce jsme podepsali konkrétní smlouvy.Martin Proksch, prodejce HZT Technik:

K hodnocení veletrhu prakticky nemám co říci. Firma je spokojena nad očekávání, navštívilo nás oproti minulému ročníků daleko více odborníků než jsme očekávali. Pracovníci v expozici byli od rána do večera na roztrhání, bylo to u nás jako v úle.Miroslav Mikulič, obchodní ředitel CIME, s. r. o.:

Nedovedu si představit, že bychom se nezúčastnili mezinárodního veletrhu Techagro, který je nejprestižnější ve střední Evropě. Proto jsme letos zvýšili výstavní plochu na 600 metrů čtverečních a navíc vystavujeme i na volné ploše. Zákazníci z Itálie, Francie, Rakouska byli překvapeni nad špičkovou úrovní tohoto veletrhu.Lubomír Mikolaj, ředitel Zetor Trade, s. r. o.:

Zetor Brno pokládá mezinárodní veletrh Techagro za nejprestižnější akci ve střední Evropě. Jsme rádi, že zde můžeme představit naše novinky z produkce jediného výrobce traktorů v bývalých zemích RVHP. Naši expozici navštívila řada zákazníků z celé Evropy. Na veletrhu jsme také slavili 60. výročí založení podniku Zetor Brno a jsem rád, že jsme se měli čím pochlubit.Dagmar Palánová, tisková mluvčí Moreau Agri, spol. s r. o.:

Techagro bylo neuvěřitelné, uzavřeli jsme přímo na místě kontrakty za miliony korun. Nešlo o předem připravené akce, samotné nás to překvapilo. Návštěvnost byla neuvěřitelná, v naší velké expozici nebylo k hnutí.Lumír Lacheta, jednatel společnosti OPaLL-AGRI s. r. o.:

Litevci, Ukrajinci, Poláci, Slovinci a další odborní návštěvníci z ostatních zemí si podávali u našeho stánku ruce. Projednali jsme řadu kontraktů, které vyhodnotíme až několik týdnů po skončení veletrhu. Nejde o nějaké náznaky, ale o významné obchody pro naši firmu.František Beneš, vedoucí oddělení semenářské technologie a šlechtitelské mechanizace Agromega spol. s r. o.:

Pro firmu znamená Techagro zvyšování její image. Zemědělci ve středoevropském regionu začínají mít dostatek finančních prostředků na nákup techniky. Dokumentují to i výsledky našich jednání na veletrhu s Poláky, Rusy a Ukrajinci. Jsme šokováni obrovským zájmem zemědělské veřejnosti.Tomáš Svojanovský, jednatel AGROING Brno s. r. o.:

Je to neuvěřitelné, všichni návštěvníci byli v obraze, naši expozici navštívili pouze odborníci. Všichni věděli co chtějí a na místě uzavírali kontrakty. Netušili jsme, že na Techagro přijde tolik odborníků na nákup techniky. S veletrhem jsme nadmíru spokojeni.Bronislava Slezáková, vedoucí prodeje probiotik Medipharm.CZ:

Jsme pobočka švédské firmy a pořádali jsme akce při odborném doprovodném programu. Všichni naši obchodní přátelé z různých zemí EU byli nadšeni nejen exponáty, ale především úrovní seminářů na téma probiotika a krmiva zvířat.Zdeněk Fridrich, obchodní ředitel ROmiLL, spol. s r. o.:

Takovou úroveň, jakou letos měly agrární veletrhy jsem neočekával, řekl bych, brněnští organizátoři se značně přiblížili evropské jedničce v oboru – Hanoveru. V Brně jsme uzavřeli řadu kontraktů, úroveň předváděných strojů a technologií byla na světové úrovni.Ing. Oto Lasák - ředitel nakladatelství Lesnická práce, s.r.o.:

Vystavovatelé i návštěvníci zaznamenali výrazný kvalitativní posun veletrhu Silva Regina 2006. Volba hlavního tématu „Biomasa jako obnovitelný zdroj energie“ byla velmi prozíravá a upozorňuje na současné problémy ve vztahu k dotacím ze strany státu a EU. Semináře během tří dnů potvrdily, že lesníci jsou připraveni dodávat biomasu zpracováním těžebního odpadu, zpracováním tenkého dříví, ale i pěstováním speciálních rychle rostoucích dřevin pro energetické účely. Bez pomoci státu to však není možné. Lesníci čekají, jaký postoj stát zaujme k této problematice v nejbližším období. Velmi pozitivní ohlasy jsem zaznamenal i od zahraničních zástupců a návštěvníků, kterých bylo na výstavišti daleko více než na minulém ročníku. Vystavovatelé volají po zkrácení veletrhu o 1-2 dny a o posunutí termínu o 10-14 dní dozadu s ohledem na uzávěrky i na teplejší počasí. Velmi pozitivně byl hodnocen i myslivecký doprovodný program.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí