zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Při povodních hyne velké množství zvěře

11.04.2006
Příroda
Les
Při povodních hyne velké množství zvěře

JIH MORAVY - Katastrofální dopad má povodeň na lesní zvěř, která hyne ve velkém počtu. V lesích a na polích, do kterých se rozlila patrně na mnoho týdnů Morava, Dyje a další řeky, stojí místy více než metr vody. Lesníci a myslivci zatím nemohou ztráty zvěře upřesnit, avšak předpokládají, že budou větší než za povodní v letech 1997 a 2002.

Po uplynulé velké vodě vyčíslily lesní závody v Podyjí a Pomoraví úhyny na miliony korun. Už nyní jsou mrtvé srnčí a mladé daňčí kusy na ostrůvcích mezi močály nebo plavou na vodě.

V příštích týdnech pohromu dokoná očekávaná komáří kalamita. Patrně již příští týden se mohou začít objevovat v močálech podél řek na jihu Moravy a v přilehlých zaplavených územích Rakouska a Slovenska miliardy komářích larev. Následně mračna vylíhlých komárů ve stovkách kilometrů čtverečních mokřadel budou nepřetržitě obtěžovat a stresovat zvěř, která se nemá před nimi kam schovat právě v době růstu paroží. Komáři srnčí zvěř fyzicky a psychicky doslova uštvou, vysílí a ubodají.

Komáří kalamitou se zabýval jihomoravský krajský povodňový štáb. Hejtman Stanislav Juránek (KDU-ČSL) uvedl, že všechny rezervy postřiků proti komárům ve vývojovém stadiu larev bodavého hmyzu jsou v kraji naprosto nedostatečné. Hygienici vyslovili požadavky na potřeby chemických postřiků pro letadla v takovém množství, které kraj není schopen zajistit. Dali jsme proto náš první požadavek krizovému štábu republiky, aby nám pomohl sehnal prostředky vůči nadcházející druhé kalamitě - tentokrát komáří, sdělil hejtman.

Zdroj: Haló noviny

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
27
7. 2017
27.7.2017 - Seminář, školení
Olomouc, ibis Olomouc Centre
ASIO, spol.s r.o.
28
7. 2017
28.7.2017 - Ostatní akce
od 09:30 do cca 11:00, na YouTube
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí