zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hluk na hlavní ulici vyřeší až obchvat

12.04.2006
Hluk
Hluk na hlavní ulici vyřeší až obchvat

Vážné zdravotní následky hrozí obyvatelům Foerstrovy ulice. Ta je podle měření Státního zdravotního ústavu v noci nejhlučnější ulicí v zemi. Vinou nadměrného zatížení tak hrozí jejím obyvatelům zvýšený krevní tlak a stres. Úlevu slibuje obchvat, který však má být dokončen v roce 2008.

Olomouc - Už od roku 1994 sleduje Státní zdravotní ústav hlukovou zátěž ve dvaačtyřiceti vybraných lokalitách jednadvaceti měst republiky. Olomoucká Foerstrova ulice se už několik let drží v pomyslném žebříčku hodně vysoko a podle údajů za loňský rok patří k jedné z nejhorších adres v zemi. Přes den jí s téměř sedmdesáti třemi decibely patří druhá příčka a se šedesáti devíti decibely v noci dokonce tabulku vede. Lidé se tak musejí vyrovnávat s hlukem srovnatelným s hučením vysavače. "Už hodnotu šedesáti decibelů považuje mnoho zemí za nepřípustnou,"upozornila Kateřina Valešová ze Státního zdravotního ústavu. Nad touto hranicí však podle ní žije téměř čtvrtina evropské populace. Dlouhodobý pobyt v hlučném prostředí je přitom škodlivý zejména v noci. "Organismus vnímá zvukové vjemy i ve spánku, takže dochází k jeho trvalému zatěžování,"upozornila Valešová. Zvuk přibližujícího se nákladního auta je i během spánku identifikován jako nebezpečný a podvědomě dochází k aktivaci stresové reakce. "Hluk nad pětapadesát decibelů spolupůsobí na zvýšení krevního tlaku a tepové frekvence,"upozornila pracovnice Státního zdravotního ústavu. Zvyšováním hladiny krevního cukru, cholesterolu a kardiovaskulárními chorobami jsou ohroženi zejména starší lidé nebo občané pracující na směny.

Blízkost frekventované komunikace navíc sráží dolů ceny nemovitostí. "Zejména přízemní byty s okny do ulice jsou asi o patnáct procent levnější než ty v klidové zóně,"uvedl olomoucký realitní makléř Petr Vičar.

Jeho zkušenosti potvrzuje i obyvatelka Foerstrovy ulice Miluše Martínková. "Chtěla jsem prodat garsonku, a v porovnání s cenami stejně velkých bytů mi zájemci nabízeli o dost méně právě kvůli nevýhodné poloze,"uvedla.

Lidem z okolí hlučné silnice má ulevit nový obchvat, který spojí Slavonín s Křelovem. "Bude dostavěný za dva roky, potom by měl část tranzitní dopravy svést mimo střed města,"uvedl Vladimír Klein z Ředitelství silnic a dálnic Brno. Zároveň však připustil, že úplný odklon tranzitní dopravy je věcí daleké budoucnosti.

Ulice nejvíce zatížené hlukem (hodnoty v decibelech)

město ulice noční hodnoty denní hodnoty

Olomouc Foerstrova 69,0 72,8 Plzeň Klatovská 67,7 75,1 Praha Vršovická 66,4 71,5

HANA BROŽKOVÁ

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí