zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ambrozek s Urbanem musí snížit exhalace - Ekologické organizace prezentují svůj plán

13.04.2006
Ovzduší
Ambrozek s Urbanem musí snížit exhalace - Ekologické organizace prezentují svůj plán

Ministři by měli v  národním plánu pro druhé kolo obchodování s emisemi po průmyslu požadovat, aby elektrárny, hutě, chemičky a další průmyslové podniky postupně snížily exhalace na 85 milionů tun: tedy asi o šest procent. To je hlavní doporučení ekologických organizací k plánu, který má vláda schválit do června.

Centrum pro dopravu a energetiku a Hnutí DUHA dnes zveřejnily své podrobné požadavky na klíčové opatření, které rozhodne o velikosti příspěvku českého průmyslu ke globálním změnám podnebí. Zejména prosazují:

·        snížení průmyslového znečištění zhruba o 6 procent [1];

·        pravidla pro rozdělování povolenek podnikům, která nebudou dávat všem stejně, ale zvýhodní čistější a efektivní výrobce (tzv. benchmarking);

·        účelné využití emisních povolenek – 10 procent z celkového objemu povolenek by vláda měla prodat v průhledné aukci;

·        opatření motivující k rychlejší náhradě zastaralých technologií za nové a čisté: provozovatelé, kteří ukončí provoz starého zařízení a nahradí ho novým, efektivnějším se stejným či vyšším výkonem, by si mohli nechat rozdíl povolenek jako bonus.

Česká republika patří se 12 tunami na obyvatele a rok k evropským rekordmanům v exhalacích oxidu uhličitého. Přesto vláda v loni schváleném národním plánu pro první kolo obchodování s emisemi povolila velkým znečišťovatelům zvýšení o dalších více než 8 procent. Alokační plán pro příští kolo – tedy na roky 2008–2012 – ministři životního prostředí a průmyslu právě začínají sestavovat.

Podrobné informace k hlavním doporučením CDE a Hnutí DUHA pro alokační plán v třicetišestistránkové publikaci na nových internetových stránkách k emisnímu obchodování: www.alokacniplan.cz

Klára Sutlovičová z Centra pro dopravu a energetiku řekla:

„Účelem obchodování s emisemi je postupně snižovat znečištění, které mění naše podnebí. Pokud má systém vůbec dávat smysl, musí vláda kvóty na emise v novém alokačním plánu snížit. Ekologické organizace prosazují, aby to v druhém kole obchodování bylo zhruba o 6 procent. Důležité také bude, jak se povolenky rozdělí jednotlivým podnikům – ti, co znečišťují méně, by měli být zvýhodněni. “

Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:

"Vládní plán pro první kolo obchodování byl naprostým fiaskem. Ačkoli patříme mezi nejhorší znečišťovatele v Evropě, vláda průmyslovým podnikům dovolila exhalace ještě zvýšit. Tentokrát musí úkol snižovat znečištění vzít vážně. Ministři by neměli zapomínat, že před dvěma lety schválili postupné snižování exhalací o třicet procent do roku 2020. Právě teď se rozhodne, zda tímto směrem vykročí, nebo se rozhodnou dalších šest let vůbec nic nedělat."

Kontakt:

Klára Sutlovičová, CDE, telefon 777 849 113, cde@ecn.cz

Vojtěch Kotecký, Hnutí DUHA, telefon 604 202 470, vojtech.kotecky@hnutiduha.cz

Poznámky:

[1] Cíl vychází z objemu exhalací v roce 2004, podle nějž vláda vypočítala příděly povolenek pro podniky v prvním alokačním plánu. Průmyslové podniky spadající do obchodování s emisemi tehdy vypustily zhruba 90,5 milionu tun CO2.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí