zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologové zjistili tři vážné problémy v temelínské elektrárně

14.04.2006
Energie
Ekologové zjistili tři vážné problémy v temelínské elektrárně

Občanská sdružení Jihočeské matky, Calla a Občanská Iniciativa pro ochranu životního prostředí tvrdí, že se jaderná elektrárna Temelín potýká s mnoha závažnými problémy. Podle nich se i ukazuje, že Státní úřad pro jadernou bezpečnost řadu těchto záležitostí bagatelizuje a mlčky toleruje.

Organizace dnes na tiskové konferenci zveřejnily fotografie z Temelína, na kterých je zřetelná koroze v oblasti víka reaktoru. Poradce ministra životního prostředí Dalibor Stráský uvedl, že sdružení zjistila celkem tři vážné nedostatky.

Jedná se o urychlenou degradaci jaderného paliva, vypouštění tritia do životního prostředí a korozní napadení některých komponentů víka reaktorové nádoby na druhém bloku Jaderné elektrárny Temelín.

"Myslím, že z těchto tří jmenovaných je nejzávažnější problém degradace jaderného paliva, neboť tam je ta souvislost s jadernou bezpečností bezprostřední. V nejnepříznivějším případě by mohlo docházet k problémům jak s regulací během normálního provozu, tak při havarijním odstavování reaktoru," dodal poradce.

Mluvčí temelínské elektrárny Milan Nebesář popírá, že by o některých z těchto problémů elektrárna neinformovala. "Všechny tyto věci, nebo většinu z nich, lze najít na našich internetových stránkách. Informovali jsme o tom, že máme problémy s geometrií paliva. Provádíme od konce roku 2004 pravidelné testy. Zatím nám nic neukazuje, že bychom měli nějaké problémy spojené s tím, že bychom museli omezovat provoz elektrárny," řekl Nebesář.

Ano, snímky jsou autentické, ale nevypovídají nic o současném stavu reaktoru, říká předsedkyně Ústavu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Podle ní není žádný důvod k obavám: "Ty fotografie jsou mediálně dozajista velmi přitažlivé, ale věcně nevypovídají o ničem. Protože ony nedokumentují stav toho zařízení. To je ukázka dokumentace těsně poté události, ale ten, kdo ty fotky publikoval, už nebyl natolik korektní, aby publikoval i fotografie po provedených nápravných opatřeních. A ta byla velmi důkladná."

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí