zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Bělorusku se narodila první transgenní zvířata s lidskými geny

14.04.2006
GMO
V Bělorusku se narodila první transgenní zvířata s lidskými geny
V biotechnologické laboratoři Běloruské národní akademie věd se narodily transgenní kozy. Do DNA kozích embryií byly implantovány lidské geny, do těla kozy se podařilo zavést 8 embryí modifikovaných tímto způsobem.

Z osmi zárodků se narodili dva kozli a jedna koza. Koza zemřela, kozli jsou v dobrém stavu a nevykazují příznaky nemoci nebo anomálie. Podle specialistů je získání geneticky modifikovaného samce desetkrát vzácnější než samic. Na projektu spolupracovali běloruští a ruští vědci po dobu 2,5 roku. Genetickou modifikaci zvířat musí ještě potvrdit rozborem DNA vzorků tkání ruští specialisté v Petrohradu s jedinou laboratoří na území Společenství nezávislých států s tímto zaměřením.

Podle ředitele institutu, akademika Ivana Šejka, bylo od počátku roku provedeno 80 složitých operací, při kterých bylo kozích zárodkům implantováno na 40 různých lidských genů. Laboratoř má k dispozici 200 koz. Rozpočet společného bělorusko-ruského projektu BelRosTransgen činí 50 mil. ruských rublů (40 mil. Kč), Rusko se na financování podílí 65 % a Bělorusko 35 %. Prostředky jsou již z 90 % využity a projekt skončí koncem roku 2006. Pokračování se plánuje v letech 2007-2010 s rozpočtem 10 mil. dolarů, jehož cílem bude získat mládě geneticky modifikovaných zvířat. Mléko potomka poslouží k výrobě preparátů na bázi laktoferinu (pro umělou dětskou výživu) a prourokinázy (k rozpuštění krevních sraženin).

Zdroj: Běloruská tisková agentura Belta

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí