zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ambrozek uvolnil tři milióny na sanaci skláren v Lenoře

19.04.2006
Odpady
Chemické látky
Havárie
Ambrozek uvolnil tři milióny na sanaci skláren v Lenoře

Letitý problém se starou ekologickou zátěží v podobě desítek tun chemikálií volně uložených v areálu bývalých skláren v Lenoře na Prachaticku by měl být brzy minulostí. Hrozbu ekologické havárie se nyní rozhodl urychleně zažehnat ministr životního prostředí Libor Ambrozek (KDU-ČSL) ve spolupráci s jihočeským krajským úřadem a správou šumavského národního parku.

14.4. 2006 16:50

LENORA - Ministerstvo uvolnilo potřebné finanční prostředky, takže termín zahájení sanačních prací je nyní už jen v rukou soudu. Ten musí rozhodnout o exekuci areálu, kde se chemikálie nachází, a jehož majitelé pro likvidaci nebezpečných látek dosud nic neudělali.

"Česká inspekce životního prostředí požádala okresní soud o provedení exekuce. Prvoinstanční soud této žádosti vyhověl, ale protože se majitelé odvolali, musíme nyní počkat na rozhodnutí krajského soudu. Pokud verdikt okresního soudu potvrdí, jsme schopni zahájit sanaci během několika dnů," řekl na dotaz Práva ministr životního prostředí Libor Ambrozek (KDU - ČSL).

Desítky sudů s chemikáliemi leží v rozpadajících se přístřešcích jen asi padesát metrů od Vltavy a hranice Šumavského národního parku. Pokud by se Vltava vylila z břehů, hrozila by kontaminace obrovské části přísně chráněné přírody.

Kvůli ohrožení životního prostředí stanuli čtyři majitelé lenorské sklárny před soudem. Okresní soud v Prachaticích ale jejich trestní stíhání letos v únoru zastavil.

"Stav areálu je tragický. Za každý krok, který bude směřovat k nápravě, jsme proto rádi Je logické, že z obecního rozpočtu bychom tento problém řešit nemohli," sdělil v pátek Právu místostarosta Lenory Bohuslav Prchal (za KDU - ČSL).

Jihočeský kraj, který se stal prostředníkem při jednání o likvidaci nebezpečné ekologické zátěže v Lenoře,  situaci bedlivě sleduje. "Důležité je, aby soud rozhodl co nejdříve. Riziko ekologické havárie sice není bezprostřední, přesto ale existuje," zdůraznil jihočeský radní Jiří Netík (KDU - ČSL).

www.novinky.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí