zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na škody po povodních půjde pět miliard

21.04.2006
Voda
Na škody po povodních půjde pět miliard

Na odstranění škod po letošních záplavách by mělo jít v příštích letech zhruba pět miliard korun a na vybudování protipovodňových opatření dalších deset.
Poslanci včera souhlasili s návrhem, aby vláda použila na likvidaci škod pět miliard korun z dividend firem ČEZ a Osinek a také ze snížení základního kapitálu společnosti Osinek. Vláda chce navíc přidat 10 miliard ze státního rozpočtu a úvěru od Evropské investiční banky.
Včera schválených pět miliard hodlá vláda použít na opravu silnic, železničních tratí a další infrastruktury v majetku státu, krajů i obcí. "Pět miliard vychází z hrubého odhadu. Kraje ještě všechny škody nevyčíslily, ale neočekávám, že by byla tato částka překročena," řekl ministr financí Bohuslav Sobotka.
Podle vládního návrhu získá rozpočet z podílu v polostátní firmě ČEZ z dividend dvě miliardy korun, téměř 2,7 miliardy dostane ze společnosti Osinek. Snížením základního kapitálu Osinku získá dalších 305 miliónů.
S použitím dividend na odstranění povodňových škod souhlasili i opoziční poslanci. Martin Kocourek (ODS) ale připomněl, že na vyplacení dividend vydělají i ostatní akcionáři firem. Podle Kocourka půjde asi o miliardu. "A také to přinese další daňové zdroje pro Ministerstvo financí, zhruba 1,3 miliardy. Tedy paradoxně vydělá i ministerstvo. A vydělávat na povodních nepovažujeme za zcela ideální," dodal Kocourek.
Kvůli uvolnění peněz museli poslanci schválit vládou novelizovaný zákon o Fondu národního majetku a rozpočtu na letošní rok. Obě normy včera projednávali ve stavu takzvané legislativní nouze, která umožňuje přijmout zákon v jediném dnu.
V příštích týdnech má také vláda přijmout návrh jak financovat stavbu nových protipovodňových opatření.
Podle těchto plánů by měl stát v příštích čtyřech letech poskytnout každý rok miliardu, další čtyři miliardy si chce půjčit u Evropské investiční banky. Dvě miliardy pak použije z výnosů z privatizací, které leží na účtech Fondu národního majetku. "Od roku 2007 do roku 2010 by se tak mělo jednat přibližně o deset miliard," upřesnil Sobotka.
Ministerstvo zemědělství chce v povodňových oblastech budovat hlavně poldry, hráze a plochy pro rozliv vody. "Budeme financovat i zvýšení kapacity koryt toků," řekl mluvčí Tomáš Loskot. Ministerstvo má již seznam 298 staveb, které posoudili odborníci a navrhli harmonogram, podle nějž by se měly budovat. Pořadí určuje to, jak budou nákladné a jak velký majetek ochrání.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí