zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Projekty na využití brownfields

25.04.2006
Geologie
Projekty na využití brownfields
Na Stavebních veletrzích Brno 2006 bude představena řada projektů na restrukturalizaci chátrajících míst, které vznikly pozastavením průmyslové výroby. Brownfields jsou všechny plochy zásadně narušené činností člověka nebo s potenciálem ohrožení kvality životního prostředí do té míry, že ve stávajícím stavu nemohou být racionálně nebo efektivně využívány. Jedná se o místa, která stále trápí řadu českých regionů, a která zůstávají doposud nevyužívána. Některá připomínají trosky, jiná měsíční krajinu. I takové obrázky se stále naskýtají na území našeho státu.

Tzv. hnědá pole - brownfields - jsou převážně pomníky dob minulých. Spolehlivě lokalizují oblasti, kde dříve vládla intenzivní, převážně průmyslová výroba. Přestože v přetváření těchto ploch patří České republice jedno z prvních míst v Evropě, po útlumových programech a po národní restrukturalizaci jich stále zůstává řada opuštěných a nevyužitých. Jedná se přitom mnohdy o velké plochy. Typickým příkladem mohou být chátrající severočeské uhelné doly.

Ani v současné době není jejich využívání všude dostatečné nebo vhodné. Další chátrání má mimo jiné velmi nepříznivé sociální, kulturní, ale i environmentální důsledky. Je proto důležité se této problematice v blízké budoucnosti maximálně věnovat a snažit se o nápravu.

Nejaktivnějšími v tomto pohledu jsou Ústecký a Karlovarský kraj, které budou hledat potenciální investory na efektivní využití těchto ploch na Stavebních veletrzích Brno 2006, kde mezi 25. a 29. dubnem předvedou své představy a projekty na možné řešení této situace. K této problematice se dále na půdě brněnského výstaviště uskuteční Fórum investičních příležitostí, které proběhne 26. dubna a které ve spolupráci s Agenturou pro podporu podnikání a investic CzechInvest představí první konkrétní brownfields jako možné investiční příležitosti a uvede řadu zahraničních zkušeností.
Zdroj: STAVITEL

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí