zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hluk a poškození sluchu

25.04.2006
Hluk
Hluk a poškození sluchu

Hluk a poškození sluchu Návštěva rockového koncertu může být vzrušujícím kulturním zážitkem. Stále zlepšující se reprodukční techniky sice zkvalitňují poslech hudby, ale zároveň stále častěji bývají příčinou zdravotních obtíží. Míra hluku vyprodukovaná při takovýchto hudebních akcích je totiž natolik velká, že může poškodit sluch. Hlavně v prvních řadách hned pod pódiem v těsné blízkosti reproduktorů fanoušci hudbu nejen slyší ale cítí i její vibrace.

V lepším případě je váš sluchový aparát následující den po koncertě pouze unaven, podobně jako svaly po velké fyzické námaze. Takže není na škodu mu dopřát trochu čas k regeneraci, to znamená ticho. Další možnost, jak mohou být vaše uši ráno poškozeny se skrývá pod termínem akutní sluchové trauma.

Jak toto trauma vlastně vypadá? Pacient s touto diagnózou si stěžuje na částečnou ztrátu sluchu a setrvalé hučení v uších. To může přejít až ve vysoký pískot, který je někdy natolik obtěžující, že ruší i spánek. Tyto zvukové vjemy jsou často zdrojem psychického utrpení postiženého člověka, zvláště když přetrvávají delší dobu. Léčba sluchového traumatu by měla být dostatečně razantní, takže se někdy přistupuje i k hospitalizaci v nemocničním zařízení. Bohužel jsou v některých případech následky návštěvy příliš hlučného koncertu trvalého charakteru.

Hluk se dnes stává běžnou součástí života. Už ani v přírodě si ticha příliš neužijete. Stačí se na chvilku zaposlouchat v lese a většinou k vám z dálky dolehne ozvěna silničního provozu, sekačka zahrádkáře nebo jen hukot stožárů vysokého napětí. Skutečné ticho dnes „slyšíte“ málokde. Přitom hluk je v lidském životě pouze po několik generací, takže si tělo nebylo schopno vytvořit účelné ochranné adaptační mechanizmy.

http://zdravi.medicentrum.com

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí