zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kuchyňský hluk a jak jej snižovat

27.04.2006
Hluk
Kuchyňský hluk a jak jej snižovat
Z čeho všeho se může skládat „kuchyňský“ hluk, který se propojením místností a absencí kuchyňských dveří dostává nyní i do obytných zón? Hluk z různých zón velké propojené místnosti se doplňuje, sčítá, navyšuje a prolíná se z jedné zóny do druhé. Z obývací části do kuchyňské přecházejí zejména zvuky televize, rádia, přehrávačů, hučení počítače. Z kuchyňské části do obytné jdou mnohotvárné zvuky kuchyňských spotřebičů. Některé z nich jsou zapnuté stále (chladnička) a tvoří skoro neznatelné zvukové pozadí o nízkých decibelech. Ty, které se zapínají občas, však dělají silný, i když krátkodobý hluk (mixér).

Pokud chceme pouze vyjmenovat všechny stroje a přístroje, které přispívají k hluku v kuchyni i v celém bytě, máme brzy docela dlouhý seznam: digestoř, mikrovlnná trouba, chladnička, odšťavovač, lis na citrusy, mixér, robot, mlýnek na kávu, drtič odpadků, myčka, pračka, kráječ, elektrický nůž...

Jak už bylo řečeno, spotřebiče z hlediska jejich hlučnosti můžeme rozdělit podle toho, jak dlouho bývají zapnuté. Ty, které pracují jen pár vteřin či nějakou tu minutku, dosahují vysokých obrátek (aby něco rozdrtily, rozkrájely, rozemlely) a bývají hlučnější – mlýnky na kávu, kráječe, odšťavovače, mixéry. Naopak velké spotřebiče, které pracují delší dobu jako třeba myčka, jsou mnohem tišší. A na ty bychom se měli především zaměřit, pokud chceme začít snižovat ve své kuchyni hladinu hluku. U těch prvních si jen dobře naplánujeme, kdy je spustit - asi ne zrovna třeba při televizních zprávách...

Pokud nás už to různé hučení a bzučení unavuje, vybíráme co nejtišší myčku, digestoř, případně mikrovlnnou troubu i pračku. To naštěstí není problém, protože vývoj směřuje jednoznačně k stále tišším přístrojům - jsou výkonnější, šetrnější, úspornější a tišší - u nových přístrojů jde opravdu ruku v ruce s nižším hlukem také nižší spotřeba vody, elektřiny a vyšší výkon. Příkladem jsou moderní chladničky a kombinace, které jsou extrémně tiché, zatímco taková stará chladnička se při každém vypnutí skoro rozklepe.

Nezapomeneme přitom, že vestavěné spotřebiče jsou ještě o poznání tišší!

Už pouhou výměnou několika spotřebičů můžeme snížit hlukové zatížení až o několik desítek decibelů. A to je už rozhodně znát – budeme se cítit mnohem příjemněji.

http://kuchyne.tvujdum.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí