zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V zamořeném rybníku rybám zaživa odpadává maso

27.04.2006
Voda
Havárie
V zamořeném rybníku rybám zaživa odpadává maso

Obecní rybník v Čerňovicích na Plzeňsku zamořila neznámá agresivní látka. V ohrožení jsou ryby, které ve vodě žijí. Látka je hubí zaživa, když z nich doslova vyžírá maso. Na místě jsou specialisté z laboratoře Hasičského záchranného sboru, kteří odebírají vzorky. Zatím nikdo neví, co rybník na návsi kontaminovalo.

PLZEŇ - "Čekáme alespoň na předběžné výsledky analýzy a teprve pak se rozhodneme co dál. Musíme určit jak zlikvidujeme látku, která tvoří tmavě zelený povlak pod hladinou. Není vyloučeno, že bude muset být asanován celý rybník," řekl Jiří Filípek z krajského ředitelství hasičů.

Podle místních lidí se něco takového stalo v obci poprvé. "Jak se tam ten sajrajt mohl dostat vůbec nechápu. Je mi líto těch ryb, které jsou zřejmě odsouzené k záhubě," řekl asi 30letý muž, který hasičům pomáhá.

První výsledky chemického rozboru odebraných vzorků nepotvrdily, že se do vody dostala průmyslová látka. "Vypadá to na přemnožené mikroorganismy bakteriového původu. Souvisí to zřejmě s náhlým oteplením," řekl Filípek.

Podle něho by se měly postupně tyto bakterie mezi sebou zlikvidovat. Ryby jsou v rybníce podle odborníků zesláblé po dlouhé zimě a nemají takovou obranu proti plísním, které způsobují , že jim hnije maso za živa.

http://www.novinky.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí