zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ochránci přírody nechtějí v České Lípě novou rozhlednu

27.04.2006
Příroda
Ochránci přírody nechtějí v České Lípě novou rozhlednu
ČESKÁ LÍPA - Proti plánům na výstavbu nové rozhledny protestují v České Lípě místní ekologičtí aktivisté z Hnutí Duha a Sdružení pro trvale udržitelný život. Vadí jim, že by se kvůli rozhledně kácely stromy na Holém vrchu a stála by kolem 15 milionů korun, které by se daly využít na chybějící dětská hřiště, koupaliště nebo na cyklotrasy, řekl Miloslav Lomič z Hnutí Duha.

"Holý vrch se nachází pouhých 50 metrů nad hladinou Ploučnice a všechny okolní kopce ho převyšují. Lidé by z rozhledny viděli pouze na město, a hlavně na jeho průmyslovou část," dodal Lomič. Ochránci přírody navrhují, aby na Holém vrchu vznikl místo rozhledny rekreační lesopark. Proti rozhledně sepsali petici a sbírají podpisy mezi obyvateli.

Podle mluvčí českolipské radnice Kateřiny Amrichové město chce, aby rozhledna přispěla ke zvelebení Holého vrchu jako oblíbeného výletního cíle. "Počítáme tam s úpravou cest, s vyčištěním lesa a také s vysázením nových stromů. Kolem rozhledny bychom káceli tam, kde se musejí kvůli výhledu vytvořit průseky na všechny světové strany," uvedla Amrichová. Město již vypracovalo na rozhlednu studii a získalo pro ni územní rozhodnutí a rozhodnutí o zásahu do významného krajinného prvku - lesa. Na vybudování rozhledny požádá radnice o dotaci Evropskou unii.

"Jsme přesvědčeni, že plány na výstavbu rozhledny patří mezi modelové příklady, jak se prosazují úzké skupinové zájmy na úkor zájmů veřejných. Rozhledna přinese užitek jenom firmě, která ji postaví. Město by mělo raději zajistit, aby turistům znovu sloužila rozhledna na Špičáku využívaná jako vysílač radiového a telekomunikačního signálu. Lidé tam nyní po většinu roku nesmí," uvedl Lomič.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Ekologický institut Veronica
28
8. 2017
28.8-3.9.2017 - Ostatní akce
Centrum Veronica Hostětín, Hostětín 86
E-expert, spol. s r.o.
26
10. 2017
26-27.10.2017 - Konference
Hotel SOREA MÁJ, Liptovský Ján, Slovensko
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí