Úterý, 23. dubna 2024

ČR v ochraně přírody pokročila, za EU však stále pokulhává

ČR v ochraně přírody pokročila, za EU však stále pokulhává
Nejdůležitější ekologická opatření, které vláda během čtyř let iniciovala:

Strop pro emise k roku 2010:

Kabinet Vladimíra Špidly rozhodl v roce 2003 o tom, že ČR bude muset do roku 2010 snížit téměř o čtvrtinu emise oxidů dusíku. Za sedm let jich má vyprodukovat 286.000 tun ročně, tedy zhruba o 100.000 tun méně než nyní. Nařízení se týká také emisí síry, těkavých plynů a čpavku. Hodnoty, kterých má ČR dosáhnout, vláda stanovila podle smlouvy o přistoupení země k EU.

Plán snižování emisí z elektráren a tepláren:

Jeho cílem je snížit k roku 2008 produkci emisí ze 111 velkých zdrojů celkem o 20.000 tun a do roku 2016 pak razantně snížit produkci oxidů dusíku. Vláda nařízení schválila v roce 2004.

Emisní povolenky:

V roce 2004 vláda schválila návrh zákona, který stanoví pravidla obchodování s emisemi skleníkových plynů. Na podzim 2005 kabinet původně navrhl rozdělit včetně rezerv 107,88 milionu tun, po jednání s Evropskou komisí však celkový objem klesl asi o desetinu. Pro byl i Senát.

Evropská síť ochrany přírody Natura 2000:

Ministerstvo životního prostředí prosadilo v roce 2004 zákon umožňující vyhlášení nových typů chráněných území Natura 2000. Síť má uchránit stanoviště vzácných rostlinných a živočišných druhů před růstem civilizace. Zatím v ČR existují takzvaná ptačí území, více než osm set stanovišť vzácných rostlin a živočichů má vzniknout do šesti let od schválení seznamu Bruselem. Proti řadě z nich však mají připomínky kraje a obce.

Chráněné krajinné oblasti (CHKO):

Nařízením vlády vznikla k 1. srpnu 2005 nová CHKO Český les se sídlem v Přimdě na Tachovsku. Stala se tak již 25. CHKO a vůbec první, která byla vyhlášena od vzniku samostatné ČR. V minulosti se hovořilo ještě o možném vzniku CHKO Novohradské hory a Střední Poohří. Jejich vyhlášení ale není v současnosti reálné.

CHKO Český ráj byla loni zařazena mezi geoparky UNESCO.

Ochrana velryb:

V roce 2004 poslanci podpořili mezinárodní úmluvu o regulaci velrybářství, která má přispět k omezení lovu obřích kytovců. Přijetím úmluvy Česko vstoupí do mezinárodní velrybářské komise, kde hodlá hájit ochranu ohrožených savců.

Novela zákona o odpadech:

Letos v březnu sněmovna na návrh ministra životního prostředí Libora Ambrozka (KDU-ČSL) schválila v zákoně o odpadech opatření proti dovozu nelegálního odpadu do ČR. Ambrozek navrhl zvýšit horní hranice pokut až na 50 milionů korun a posílit kompetence policie tak, aby mohla účinněji kontrolovat kamiony. Předlohu nyní čeká ještě debata v Senátu.

http://www.ceskenoviny.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů