zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Senát projednal novelu zákona o odpadech

02.05.2006
Odpady
Senát projednal novelu zákona o odpadech

Senát Parlamentu ČR na své 11. schůzi posoudil návrh poslanců Ivy Šedivé, Jitky Gruntové, Josefa Víchy a Taťány Fischerové na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 185/2001 Sb.,o odpadech a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Senátoři jej vrací s pozměňovacími návrhy sněmovně.

V současné právní úpravě nakládání s odpady není pojem "druhotná surovina" samostatně definován. Je nahrazen pojmem "materiálové využití odpadu", který se používá v předpisech ES. Vztah obou pojmů "materiálové využití" - "druhotná surovina" je vyjádřen definicí materiálového využití. Z definice je zřejmé, že druhotná surovina je považována za odpad a její využití je využitím odpadu.

Hlavním cílem této dílčí úpravy zákona o odpadech je vrátit druhotné surovině smysl a význam, tedy náhradu suroviny běžně používané ve výrobních podnicích, (především hutě, papírny a sklárny) bez toho, že musela být vedena v evidenci jako odpad a při nakládání s ní dodržovány povinnosti stanovené zákonem o odpadech.

Důvodem pro navrhované dílčí změny mající převážně legislativně technický charakter je upřesnění pojmu dovoz/dovozce v souvislosti se vstupem České republiky do EU, dále úprava nakládání s biologicky rozložitelným odpadem, která by měla podpořit jejich materiálové využívání v souladu s požadavkem směrnice č. 1999/31/ES na snižování obsahu biologicky rozložitelných odpadů ukládaných na skládky. Tyto odpady byly zařazeny do části čtvrté mezi vybrané odpady, pro které je nutné stanovit některé zvláštní požadavky pro nakládání s nimi.

Navrhované změny jsou, jak uvádí předkladatel, významné a to jak u problematiky dovozu, která je po vstupu České republiky do EU chápána u dovozu ze zemí EU pouze jako přeshraniční pohyb zboží, tak pro materiálové využívání biologicky rozložitelného odpadu, které je nutné pro dosažení souladu s rozhodnutím Rady ES ke směrnici č. 1999/31/ES ke skládkám odpadů, které požaduje snižování ukládání biologicky rozložitelného odpadu ukládaného na skládky. Ustanovení nových § 33a a § 33b by měla pomoci využívání tohoto odpadu na úkor jeho ukládání na skládky.
Další důležitou úpravou je stanovení povinnosti zapojit se do informačního systému sledování toků vybraných autovraků pro osoby oprávněné k jejich sběru a zpracování. Bez tohoto systému by nebylo možné plnit a kontrolovat plnění povinnosti stanovené v zákoně.

Následně by o návrhu měla opět rozhodnout sněmovna.

http://www.ipravnik.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
24
8. 2017
24-26.8.2017 - Veletrh, výstava
Japonsko
Ekologický institut Veronica
28
8. 2017
28.8-3.9.2017 - Ostatní akce
Centrum Veronica Hostětín, Hostětín 86
ASIO, spol.s r.o.
22
9. 2017
22.9.2017 - Ostatní akce
od 09:30 do cca 11:00, na YouTube
22
9. 2017
22-24.9.2017 - Seminář, školení
Ekodomov, V Podbabě 29B, Praha 6
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí