zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Navštivte sopku Níssyros ve Středomoří

09.05.2006
Geologie
Navštivte sopku Níssyros ve Středomoří
Nyssiros – sopka ještě živá.

   Oblast Egejského moře je místem, kde se geologové a geofyzikové mohou přesvědčit, že pod tenkou vrstvou zemské kůry jsou ohniska plná neklidu a pohybů. Pokud navštívíte řecké ostrovy Dodekanesos, pak do svého programu nezapomeňte přidat i prohlídku sopečného ostrova Nyssiros mezi ostrovy Kos a Rhodos. Budete mít jedinečnou příležitost projít se po kráteru Stephanos – sopky staré 15 000 let . 

Ostrov Nyssiros má rozlohu 41,13 km2. Vnitřek ostrova tvoří několik kráterů, které jsou datovány z období 45 000 až 15 000 let. Nejmladší z nich Stephanos dává dosud vědět, že je pod ním v hloubce 3–4 km stále žhavé magma. Sirné výpary pronikají tenkou slupkou kráteru a jejich charakteristický zápach zkažených vajíček se nese po větru do vzdálenosti několika stovek metrů.

V této oblasti nechybí ani seismická aktivita. V roce 1996 zde byla zaznamenána řada silných zemětřesení (do magnituda 4,5) s hypocentry mezi ostrovy Kos a Nyssiros ve velmi malé hloubce, asi do 40 km. V této době se prudce zvýšila i aktivita plynů a fluid v kráteru, o čemž svědčí i fotografie vystavené v galerii hlavního města Mandraki. Mračna plynů zahalila kráter a zamezila zvědavým turistům procházku po dně kráteru.

Ale i dnes je co k vidění! Kromě mnohých syčících děr a jam orámovaných žlutými výkvěty krystalků síry je to především bublající bahno vystřikující až do výšky půl metru. Dno kráteru je natolik horké, že turisté obutí pouze v sandálech jej předčasně opouštějí. 
Také unikající páry a plyny mají vysokou teplotu a jsou doprovázeny hvízdavým zvukem připomínající tlakový hrnec.

Pro nás středoevropany je to jedinečný zážitek pohybovat se po tak mladé zemské kůře, která ještě nevychladla. Možná, že když po návratu  zpět do České republiky uvidíme západočeský SOOS nebo Vřídlo v Karlových Varech začneme pochybovat i o stabilitě „našeho starého“ Českého masívu!

Autoři: Z. a D. Skácelovy

 

Pohled na nejmladší z kráterů ostrova (zdroj www.space-unit.gr)

Turisté sestupující na dno kráteru

Vývěry bublajícího bahna

Průduchy na dně kráteru s unikajícími plyny

Sirné výkvěty na povrchu kráteru

ZDROJ:www.nts2.cgu.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí