zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ČEZ podepsal smlouvu na elektrárnu ve Varně

09.05.2006
Energie
ČEZ podepsal smlouvu na elektrárnu ve Varně
Bulharská vláda podepsala s českou energetickou společností ČEZ dohodu o prodeji tepelné elektrárny ve Varně za 346 miliónů eur (téměř deset miliard korun). Včera o dokončení transakce informovaly bulharská vláda i skupina ČEZ.
Bulharsko souhlasilo s prodejem elektrárny poté, co ČEZ vylepšil svoji původní nabídku. Česká energetická skupina ČEZ zaplatí za stoprocentní podíl v elektrárně 206 miliónů eur v hotovosti, sto miliónů investuje do navýšení kapitálu a dalších čtyřicet miliónů do různých energetických projektů v zemi, které se mají uskutečnit v příštích čtyřech letech. Například do obnovitelných zdrojů - vodních elektráren, spalování biomasy - nebo energetické infrastruktury.
Elektrárna ve Varně je druhým největším výrobcem elektřiny svého druhu v Bulharsku. Stane se i největší klasickou elektrárnou skupiny ČEZ, na druhé místo odsune dosud největší elektrárnu Prunéřov II. v severních Čechách.
Celkové tržby bulharské elektrárny dosáhly v roce 2004 zhruba dvou miliard korun, ale provozní ziskovost byla nízká.
Skupina ČEZ se k jednání o privatizaci elektrárny dostala poté, co původní vítěz tendru, ruský Unified Energy System, v lednu od dohody odstoupil. Bulharský ministr energetiky Rumen Ovcharov v únoru HN řekl, že ruská firma evidentně přecenila své možnosti a investice byla nad jejich síly.
Definitivní dohodu o elektrárně podepsal šéf bulharské privatizační agentury Todor Nikolov a místopředseda představenstva ČEZ Jiří Borovec. Podle něho akvizice zapadá do rozvojové strategie firmy, která v zemi už od loňského ledna vlastní tři distribuční společnosti s 1,9 miliónu zákazníků.
ČEZ se chce stát i investorem výstavby bulharské jaderné elektrárny Belene. Ta má mít dva bloky po tisíci megawattech a má nahradit čtyři starší reaktory v Kozloduji, které před svým vstupem do Evropské unie země vyřadí z provozu. První dva odstavila koncem roku 2002, zbylé dva pak koncem letošního roku. Investice má dosáhnout čtyř miliard eur. Vedle ruského Atomstrojexportu, s nímž spolupracují i Němci a Francouzi, se o ni uchází také české uskupení Škoda Alliance.
Podle ministra Ovcharova letošní odstavení dvou jaderných bloků povede v roce 2007 k nedostatku elektřiny v okolních zemích, protože Bulharsko omezí její export.
I proto má ČEZ jistotu, že elektřinu vyrobenou ve Varně v oblasti prodá za dobrou cenu.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
ASIO, spol.s r.o.
24
11. 2017
24.11.2017 - Ostatní akce
od 09:30 do cca 11:00, na YouTube
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha,
Konferenční centrum CITY - Pankrác
ASIO, spol.s r.o.
15
12. 2017
15.12.2017 - Ostatní akce
od 09:30 do cca 11:00, na YouTube
Vodní zdroje Ekomonitor
6
2. 2018
6-7.2.2018 - Konference
hotel DAP, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí