zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Byznys Martina Jašminského

09.05.2006
Zemědělství
Byznys Martina Jašminského
Naděje státu, že by mohl získat zpět vliv v největší potravinářské firmě Setuza jsou pryč.
Firmu ovládá skupina podnikatelů kolem Tomáše Pitra, která loni posílila svůj vliv poté, co jí tehdejší ministr zemědělství za ČSSD Jaroslav Palas tajně prodal třicet osm procent akcií.
Stát následně zjistil, že bez spolupráce s Pitrem není schopen svou pohledávku ve výši 4,1 miliardy korun přeměnit zpět na podíl ve firmě a rozhodl se ji prodat ve veřejné soutěži. Jediným kritériem je cena, stanovená na minimálně 500 miliónů korun.
Proč stát prodává tak vysokou pohledávku levně? Pitr proti dluhu započítal takzvanou Nemethovu pohledávku, o které ani během několikaletých sporů soudy definitivně nerozhodly, zda vlastně existuje, či nikoliv.
Zdá se, že celý humbuk kolem Setuzy spěje do jasného finále, z kterého jako poražený vyjde stát a nikoliv Tomáš Pitr.
Každý zájemce o dluh Setuzy se dostane do obdobné pozice jako stát, nebude-li ochotna s ním skupina osob kolem Pitra spolupracovat. Spolupráci přitom Pitr již dříve deklaroval se společností PPF Investments. Pokud se během předchozích měsíců na tomto svazku nic nezměnilo, lze očekávat, že si Pitr a PPF Investments prodej pohledávky ohlídají.
Ať už spolu, nebo každý zvlášť.
Příběh Setuzy, která je mimo jiné jedním z největších výrobců suroviny pro bionaftu, bude jen dalším potvrzením toho, že na prodeji miliardových dluhů státem vydělají ve finále sami dlužníci.

Autor je zástupcem šéfredaktora HN
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí