zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Agentura ochrany přírody zbaví Máchovo jezero sinic

09.05.2006
Voda
Příroda
Agentura ochrany přírody zbaví Máchovo jezero sinic
DOKSY - V polovině května chce Agentura ochrany přírody a krajiny ve spolupráci s městem Doksy podrobit Máchovo jezero chemickému zásahu, který zbaví vodní plochu nadměrného výskytu sinic. Ekologové původně neměli na ozdravné opatření peníze, nyní se jim ale podařilo sehnat více než dvoumilionovou dotaci od ministerstva životního prostředí. Podle ředitele agentury Františka Pelce bude zásah stát 3,5 milionu korun, podílet se něm bude i město Doksy a kraj.

Ekologové ošetřili jezero pomocí hlinitých solí již vloni. Chemické látky zlikvidovaly sinice, pro ostatní složky ekosystému i pro lidské zdraví jsou přitom neškodné. "Opakovaná aplikace by měla mít delší účinek než na jeden rok," podotkl Pelc.

Ochranáři by raději dno jezera s vysokým obsahem fosforu odbahnili. Projekt, který jim na to měl zajistit prostředky ze strukturálních fondů Evropské unie, byl ale příliš finančně náročný. Nyní proto hledají cesty, jak odtěžení bahna zlevnit. "Chtěli bychom mít v ruce i studii proveditelnosti, dřív, než budeme o podporu znovu žádat," podotkl Pelc.

Máchovo jezero slouží k rekreaci. Oblast kolem něj je na turistice ekonomicky závislá. Poslední dva roky však byly pro tamní podnikatele špatné. V roce 2004 poznamenal sezonu vysoký výskyt sinic v jezeře, kvůli němuž hygienici zakázali koupání, minulé léto zase bylo studené a koupání nepřálo.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí