zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Euroregion Nisa

11.05.2006
Obecné
Euroregion Nisa
Liberec - Na brněnském veletrhu Urbis Invest byl představen regionální projekt Libereckého kraje na vytvoření moderního dopravního obslužného systému na území tří států v rámci Euroregionu Nisa. Euroregion Nisa patří mezi nejaktivnější regiony v České republice z hlediska dopravní obslužnosti a nachází se mezi městy Zittau v Německu, Jelenia Góra v Polsku a českými Liberec a Jablonec nad Nisou.
Od roku 2000 existuje projekt nazvaný Regiotram Nisa, jehož hlavním posláním je zlepšení infrastruktury v regionu. Jde především o vytvoření systému pro provozování moderní veřejné dopravy založené na páteřní síti kolejové dopravy.
Cestující by měli dostat k dispozici moderní mezinárodní veřejný dopravní systém, který zvýší nejenom kapacitu, ale hlavně kvalitu dopravní obslužnosti regionu, což by mělo zastavit negativní trend poklesu zájmu o veřejnou kolejovou dopravu na Liberecku. Projekt by měl naplnit také dopravně politické cíle Evropské unie a České republiky, vytvořit ekologickou variantu vůči individuální automobilové dopravě, zlepšit dostupnost center měst z příměstských oblastí a především zlepšit kvalitu spojení mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou.
Základním charakteristickým rysem kolejového dopravního systému Regiotram Nisa je propojení železniční a tramvajové infrastruktury, umožňující prostřednictvím provozu TramTrain vozidel zavedení smíšeného provozu na železničních tratích. Umožněno tak bude bezpřestupové dopravní spojení mezi příměstskými oblastmi a centry spádových měst v regionu.
Výhledově se počítá také s napojením na velká turistická střediska regionu - Tanvaldský Špičák, Harrachov a Rokytnice nad Jizerou.
Nositelem projektu je Liberecký kraj a mezi partnery patří Ministerstvo dopravy ČR, Správa železniční dopravní cesty, s. o., Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a trojice České dráhy a. s., Statutární město Liberec, Město Jablonec nad Nisou, které již před šesti lety podepsaly "Memorandum o spolupráci při řešení dopravní obslužnosti v liberecko-jablonecké aglomeraci" a tím deklarovaly prvotní společný zájem na vytvoření zcela nově koncipovaného regionálního systému veřejné dopravy.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí