zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Za dluh Setuzy žádá stát aspoň 650 miliónů

12.05.2006
Zemědělství
Za dluh Setuzy žádá stát aspoň 650 miliónů
Za pohledávku Setuzy, nejvýznamnějšího výrobce surovin pro bionaftu, chce stát nejméně 650 miliónů korun. Výběrové řízení na prodej dluhu bude vyhlášeno v pátek - 15. 5. v 15 hodin. Potvrdil to včera Petr Buchal, šéf Podpůrného rolnického fondu.
Dluh Setuzy u státu dosahuje i s úroky čtyř miliard korun. Auditoři před časem odhadli jeho tržní hodnotu na necelou půl miliardu. Za 465 miliónů korun také dluh koupil Mládkův fond od České konsolidační agentury. Kolik však stát za dluh skutečně dostane, není jisté. Hlavním kritériem tendru je sice cena, ale dluh má takzvanou právní vadu. Soudy budou ještě rozhodovat o tom, zda a v jaké výši vlastně platí. To může cenu dluhu snížit.
Tendr včera posvětila ministru zemědělství Janu Mládkovi vláda. Ministr fond ze zákona ovládá, představuje jeho valnou hromadu. Bývalý ministr zemědělství Jaroslav Palas této skutečnosti využíval k tajným úmluvám s podnikateli, schválil i prodej státních akcií Setuzy kontroverznímu podnikateli Tomáši Pitrovi. Mládek tvrdí, že vše kolem Setuzy bude teď dozorovat vláda. "Nový kabinet po volbách také posoudí výsledky tendru," prohlásil. Bude totiž uzavřen až po volbách 21. června.
O pohledávku už projevili zájem podnikatelé, kteří chtějí Setuzu hlavně kvůli očekávanému boomu biopaliv. Od příštího roku mají být přimíchávána do veškeré nafty i benzínu.
Účast v tendru předběžně potvrdila především nejsilnější finanční skupina v zemi PPF. Ta má navíc uzavřenu opci na koupi více než devadesáti procent akcií Setuzy. Vlastní je firma Český olej, ovládaná Pitrem. Druhým vážným zájemcem je Agropol Jiřího Malúše. "Nejspíš se tendru zúčastníme," potvrdil Malúš.
Ve hře mohou být i další podnikatelé, kteří "kroužili" už dříve kolem Setuzy: slovenská skupina J&T, rakouská HMH, i podnikatelé ze Slovinska. Zatím své záměry nepotvrdili. Méně známé zahraniční firmy jsou podle informovaných zdrojů napojeny i na české podnikatele, například z okruhu samotné Setuzy.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí