zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sněmovna znovu posoudí novelu, která zpřísňuje dovoz odpadů

22.05.2006
Odpady
Sněmovna znovu posoudí novelu, která zpřísňuje dovoz odpadů

Poslanecká sněmovna bude zřejmě již příští týden znovu hlasovat o předloze, která stanovuje nová pravidla pro nakládání s odpady. Zákon počítá například s tím, že se z deseti na padesát milionů korun zvýší pokuty za jejich nelegální dovoz. Opatření poslanci do předlohy zapracovali kvůli tomu, že se na českém území objevily tisíce tun protizákonně dovezeného německého odpadu. Předlohu ale vrátil sněmovně s pozměňovacími návrhy Senát.

Senátoři přísnější opatření proti dovozu nelegálního odpadu nijak výrazně nezměnili. V republice podle odhadů České inspekce životního prostředí leželo ještě před několika týdny v různých objektech zhruba 15.000 tun protizákonně dovezeného německého odpadu, které nedávno přivezlo zhruba 625 kamionů. Například z Libčevsi na Lounsku si ale odpady německé kamiony začaly od počátku května odvážet do spalovny v Sasku-Anhaltsku.
    
Návrh zákona dává také nové pravomoci policii, a to zaznamenávat a dokumentovat podezřelé okolnosti nasvědčující nelegální přepravě odpadů. Policie pak bude předávat zjištěné podněty orgánům celní inspekce. Další opatření se týká pokut za nelegální dovoz odpadů. Vyšší sankce by měly platit i pro podnikatele, kteří převezmou odpad, ačkoli k jeho převzetí nejsou oprávněni. Pro občany, kteří nepodnikají, by měla za neoprávněné převzetí nebo převoz odpadu hrozit pokuta až do výše jednoho milionu korun.
    
Senátoři v polovině dubna v příslušné novele navrhli upravit také využívání druhotného odpadu. Chtějí například usnadnit podmínky pro provozování malých kompostáren a zařízení, která ročně zpracují nejvýše 150 tun biologicky rozložitelného odpadu. Rozšířili také povinnost výrobců vozidel, kteří musí zpětně odebírat automobilové vraky - uložili jim více se zapojit do informační kampaně v této oblasti. Kvůli evropské směrnici senátoři odmítli vyčlenit z odpadů druhotné suroviny, což by také omezilo kontrolu dovozu takto označeného materiálu.
    
Poslední schůze v tomto volebním období bude zahájena v úterý 23. května.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí