zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

NEJLEPŠÍ EKOLOGICKÝ ZEMĚDĚLEC ROKU 2005

26.05.2006
Zemědělství
NEJLEPŠÍ EKOLOGICKÝ ZEMĚDĚLEC ROKU 2005
Tradiční cenu nejlepšímu ekologickému zemědělci roku uděluje PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců

Již čtrnácté slavnostní udělení ceny a předání putovního Bartákova hrnce nejlepšímu ekologickému zemědělci v České republice za rok 2005 se uskuteční poslední květnovou sobotu 27. 5. 2006 na ekologické farmě rodiny Štěrbových v Deblíně. Od jedenácté hodiny začne den otevřených dveří na farmě s bohatými doprovodnými akcemi, ochutnávkou biopotravin a cimbálovou muzikou.

 

Ekofarma se nachází v malé vesnici Deblín u Tišnova, kde rodina Štěrbova obhospodařuje 30 hektarů orné půdy, ekologicky pěstují zeleninu, brambory, obiloviny a byliny. V moderní provozovně balí biozeleninu a biovoce, zejména pro brněnské a pražské prodejny zdravé výživy a obchodní řetězce pod vlastní značkou „Ekofarma Deblín“. Byliny suší a dodávají k výrobě biočajů. Chovají prasata, masný a mléčný skot. Ze získaného mléka připravují čerstvé sýry a tvaroh, které prodávají ze dvora a zájemci si pro ně jezdí z širokého okolí přímo na farmu.

 

 

BARTÁKŮV HRNEC

 

Tradiční cenu nejlepšímu ekologickému zemědělci roku uděluje PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců každoročně jednomu ze svých členů jako ocenění práce a dosažených výsledků v oblasti ekologického zemědělství. Cenou je putovní pohár plný symbolických zlaťáků v podobě desetikorun čerstvé ražby, tzv. Bartákův hrnec. Ten je pojmenovaný podle Richarda Bartáka, nestora českého ekologického zemědělství. Budoucí držitel poháru je vybírán na základě návrhů veřejnosti a Svazu PRO-BIO dle platných kritérií. Hodnocena je nabídka a kvalita služeb, produkce bioproduktů, ekologická uzavřenost hospodářství, přínos pro rozvoj ekologického zemědělství. Akce je vyhlašována pravidelně poslední květnovou sobotu v roce a probíhá vždy v místě oceněného. Jejím vyvrcholením je slavnostní předání putovního Bartákova hrnce plného "zlaťáků", které se vysypou novému držiteli zpravidla do ošatky či zástěry. Pro návštěvníky je tradičně připravena exkurze na farmě, ochutnávka farmářských výrobků a další doprovodný program.

 

Za 13 let existence Bartákova hrnce byli oceněni tito farmáři:

1992 – Růžena Rebrošová z Osvětiman

K tomu R. J. Barták: „Její statek mně připadal jako archa Noemova – bylo tam nejméně dvacet druhů šťastných zvířat, volně pobíhající prasátka mezi slípkami a kůzlaty a jako skutečná rarita páv, jezdící na koni.“

1993 – František Špatný z Bílska u Vodňan

Dobře prosperující ekologická farma s chovem koz a produkcí kozích biosýrů.

1994 – Ing. Petr Weidenthaler, zahradnictví Luční Údolí v Machové u Zlína

Exkluzivní zelinář, který posléze přesunul sídlo svého zahradnictví do Velehradu. Překrásnou biozeleninu prodává na tržnici ve Zlíně.

1995 – Jaroslav Netík ze Spáleniště u Dobrušky

Původně údržbář textilních strojů, manželka učitelka hudby. Vytvořili malé hospodářství, kde pěstují zeleninu, chovají krávy a huculské koně a nabízejí ubytování turistům.

1996 – Ing. Martin Hutař ze Starého Města pod Sněžníkem

Zakladatel a dodnes ředitel firmy PRO-BIO, s.r.o., našeho nejznámějšího zpracovatele bioproduktů.

1997 – Ing. Miloš Knápek z Horních Heřmanic

Ekofarma zaměřená na chov masných plemen skotu a poskytující agroturistiku na velmi vysoké úrovni. Knápkovi dnes uvažují o zřízení chráněných dílen na své ekofarmě.

1998 – František Březík z Kostelce u Zlína

Březíkovi jsou v okolí známí svým kravským biomlékem a tvrdým sýrem. Při předávání poháru uspořádali rodinný koncert vážné hudby.

1999 – Ing. Tomáš Křišťan z Milotiček na Pelhřimovsku

Ing. Křišťan nejen vede statek zaměřený na produkci biobrambor a chov ovcí. Na statku také provádí polní pokusy a provozuje agroturistiku.

2000 – Ing. Zdeněk Ševčík z Pitína na Uherskohradišťsku

Sadař, který pěstuje různé druhy ovoce a suší je ve vlastní sušárně. Je zapojen do hnutí Tradice Bílých Karpat.

2001 – Jana Radičová, farma Babiny u Ústí nad Labem

Na své 770 ha velké farmě chová paní Radičová masný skot, kozy a koně. Pěstuje zde také ovoce a prodává sušené bylinné směsi. Pro zájemce nabízí vyjížďky na koních. Ve volném čase se věnuje muzicírování ve stylu country.

2002 – Josef Šourek, farma Filoun, Plavy u Jablonce nad Nisou

Chovatel  mléčného skotu plemene Holštýn a obhospodařuje na sedmdesát hektarů půdy. Ze své mlékárny denně rozváží po celém okrese syrové mléko, pasterované mléko, měkký sýr, tvaroh, máslo i podmáslí.

2003 – rodina Abrlova z Pavlova pod Pálavou

Rodinná farma Pollau se nachází na úpatí Pálavských vrchů. Na 5 ha půdy pěstuje byliny a koření a významně působí také v ekologickém pěstování révy vinné. Produkuje přívlastková vína odrůd Pálava, Muškát moravský, Cabernet Moravia. Biovína dodává několika odběratelům, vybraným vinotékám a prodejnám.

2004 – rodina Kamírova, farma Borová u Chvalšin

Kamírovi hospodaří na 250 ha luk a pastvin v CHKO Blanský les v Jižních Čechách. Farma je zaměřena na chov skotu bez tržní produkce mléka, chov koní a ekoagroturistiku.

 

 

Další informace:

www.pro-bio.cz

PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců

PR a propagace

Ing. Vladimíra Červená

Tel.: 420 583 216 609

E-mail: vladimira.cervena@pro-bio.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí