zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vliv silniční dopravy na životní prostředí

26.05.2006
Obecné
Vliv silniční dopravy na životní prostředí
Priority EU pro snižování vlivu silniční dopravy na životní prostředí byly stanoveny na základě jednání konaných v Torontu, Kjótu a v Göteborgu. Z těchto konferencí vzešla také zásadní doporučení, jakými způsoby zmírnit zatížení životního prostředí silniční dopravou a jak řešit otázku budoucího zajištění energetických zdrojů šetrných k životnímu prostředí.

Energetický scénář "Energie pro budoucnost" předpokládá pro Evropu v roce 2010 následující zastoupení alternativních energetických zdrojů: energie z větru 1,1 %, z vodních zdrojů 4,8 %, fotovoltaické zdroje 0,05 %, biomasa 8,3 %, geotermální zdroje 0,15 %, solární ohřev 0,2 %.

Evropský parlament nabádá ve své směrnici 2003/30/EC k zavádění biopaliv nebo jiných obnovitelných paliv pro silniční dopravu. (Předpokládaný podíl alternativních paliv pro motorová vozidla viz tabulka.)

ČR připravuje pro rok 2007 plošné přimíchávání biopaliv (řepkového oleje a bioetanolu) do stávajících pohonných směsí. V souvislosti s tím je očekávána roční produkce řepkového oleje ve výši 200 000 tun a produkce bioetanolu v množství dvou milionů litrů. V budoucích letech je dále plánován ústup od benzinových a naftových pohonů a přechod na pohony zemním plynem, bioetanolem, rostlinným olejem, vodíkem, palivovými články a hybridním pohonem.

Konference

Realizace těchto cílů je dlouhodobou záležitostí, která by měla být všeobecně podporována, proto se také Veletrhy Brno rozhodly tuto aktivitu podpořit. V rámci červnového veletrhu AUTOTEC se tak na brněnském Výstavišti uskuteční mezinárodní konference "Silniční doprava a životní prostředí" (RT&E 2006). Konference, která se bude konat 6. června, je určena nejen odborné veřejnosti z výzkumných a vývojových ústavů a vysokých škol, ale také pracovníkům odpovědným za silniční nákladní i veřejnou dopravu, výrobcům automobilů a pohonných hmot, a stejně tak i široké veřejnosti, která má o tuto problematiku zájem.

Se svými přednáškami vystoupí 28 společností z České republiky i zahraničí. Podstatnou část přednášejících tvoří představitelé vysokých škol a univerzit z ČR, Slovenska a Německa (9), výrobci automobilů a autobusů s pohonem na alternativní paliva (6), výrobci bionafty a bioetanolu (3), uživatelé autobusů na zemní plyn (2), zkušebny motorových vozidel a výzkumné ústavy.

Stav vývoje a použití alternativních paliv

V teoretické části bude prezentován stav vývoje a použití alternativních paliv pro motorová vozidla, možnosti použití jednotného paliva pro vojenská vozidla, vodíková energetika, možnosti rozvoje alternativních paliv v ČR, pohled petrolejářského průmyslu na využití v dopravě v ČR, rozvoj alternativních pohonů v Německu, stav rozvoje vozidel s elektrickým a hybridním pohonem, prognózy využití bioetanolu v ČR, trendy a tlak na inovace pohonů motorových vozidel ve střední Evropě a další témata.

V praktické části budou prezentovány výsledky zkoušek výkonových parametrů motorů spalujících plynná paliva, výsledky z provozu městských autobusů poháněných plynem (TEDOM Třebíč, EKOBUS Praha), výsledky zkoušek alternativních paliv TŰV UVMV Praha, hybridní technologie v konstrukci pásových vozidel a další. Představen bude Minimobil - vozidlo s hybridním pohonem, Citroën Berlingo v osobní i užitkové verzi, Citroën C3 GNV. V jednání je prezentace dalších typů vozidel na alternativní pohony.

I přesto, že se tato konference v rámci veletrhu AUTOTEC uskuteční premiérově, bude jistě přínosem jak svým zaměřením tak obsahem, pro další rozvoj alternativních druhů pohonů šetrných k životnímu prostředí a do budoucna i dobrým základem pro konference stejného zaměření.

Pramen: BVV


Podíl alternativních paliv

Biopaliva Zemní plyn H2O Celkově

2005 2 % 2 %

2010 5,75 % 2 % 8 %

2015 7 % 5 % 2 % 14 %

2020 8 % 10 % 5 % 23 %
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí