zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Voda z přehrady Souš obsahovala příliš mnoho hliníku

04.06.2006
Voda
Voda z přehrady Souš obsahovala příliš mnoho hliníku
LIBEREC - Až o 75 procent více hliníku, než připouští hygienické normy, měla několik dní v dubnu pitná voda z jizerskohorské nádrže Souš. Voda z přehrady přitom zásobuje kolem 100.000 obyvatel Jablonecka a Liberecka. Lidé o špatné kvalitě vody nebyli téměř vůbec informováni, uvedla páteční liberecká příloha Mladé fronty Dnes (MfD).

"Došlo pětkrát k překročení mezní hodnoty v dubnu," řekla deníku mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová. Podle hygieniků šlo vždy o krátkodobé překročení norem, které nepředstavuje významné zdravotní riziko. Obce a lidé se o překročení norem dozvěděli až poté, co si sami požádali o výsledky. "Žádali jsme o vyjádření, protože problémy s hliníkem bývají každý rok," uvedl starosta Desné Marek Pieter. Také podle sociálního ekologa Zdeňka Joukla trvalo příliš dlouho, než podobné informace získal.

Podle mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací Ivety Kardianové se podařilo zvládnout výkyvy ve kvalitě vody vždy v průběhu jednoho dne. "Informovali jsme o tom hygieniky," dodala. U hliníku je podle hygieniků nízká pravděpodobnost toxických účinků po ústním požití. Hliník poškozuje buňky nervové soustavy, působí postupně ztrátu paměti a poškozuje schopnost myšlení. Problémy s nadměrnou koncentrací hliníku má soušská přehrada pravidelně při jarním tání sněhu. Od roku 1996 se podařilo problémy pravidelním vápněním zmenšit.

Lepší voda by měla do kohoutků proudit i díky rekonstrukci úpravny vody, kterou plánuje Severočeská vodárenská. Modernizace provozu 30 let staré úpravny, která již nevyhovuje evropským normám, je součástí integrovaného projektu Lužická Nisa. Celý projekt Lužická Nisa přijde na 31,3 milionu eur (880 mil. Kč), dvě třetiny prostředků poskytne Evropská unie z Fondu soudržnosti a dalšími 35 miliony korun přispěje Státní fond životního prostředí. Rekonstrukce úpravny by měla stát kolem 390 milionů korun
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí