zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Je pozitivní, že se s odpadem hospodaří

09.06.2006
Odpady
Je pozitivní, že se s odpadem hospodaří
Sdružení veřejně prospěšných služeb (SVPS) je jednou z největších profesních organizací v oblasti odpadového hospodářství u nás. Na několik otázek nám odpověděl jeho předseda Miloslav Odvárka.

Kdo je členem sdružení a jaká je jeho činnost?

V současné době sdružuje 101 organizací a firem, z nichž je nejvíc firem zajišťujících částečně nebo komplexně veřejně prospěšné služby pro města a obce, ostatní jsou většinou výrobci komunální techniky. Dvakrát ročně se konají valné hromady, jejichž součástí je výstava komunální techniky, na které se prezentují domácí i zahraniční firmy.

V rámci naší běžné činnosti poskytujeme poradenskou a konzultační činnost a spolupracujeme s orgány státní správy a samosprávy. Odborníci z jednotlivých pracovních skupin (sekce veřejného osvětlení, odpadová, komunikací a čištění měst a sekce ekonomicko-právní) se podílejí na přípravách různých koncepcí, legislativy apod. Například za sekci odpadů jsme členy Rady pro odpadové hospodářství i Sdružení SUCO, které vytvořilo certifikace firem v odpadovém hospodářství. Komunikace probíhá i na úrovni Hospodářské komory či správních celků na nižších úrovních.

Který problém v odpadovém hospodářství vidíte jako největší?

V důsledku vzrůstající životní úrovně a konzumního způsobu života se masívně zvyšuje produkce odpadu. Přitom přesvědčení obyvatel o jeho správném nakládání za tímto tempem pokulhává. Některá média často rozpitvávají negativní případy, ale pozitivní nechávají bez povšimnutí. Tak přichází vniveč dlouhodobá mravenčí osvětová práce. Jednoduché řešení ale není, takže vysvětlovat, přesvědčovat, školit...

A v čem tkví jeho klady?

Je to už dané i v názvu - hospodářství. To znamená, že se s odpadem začalo hospodařit. Je pozitivní, že se v této oblasti zavádí řád, koncepční činnost. Obce vědí, že na svém území musí zajistit zákonné a ekonomické nakládání s odpadem. Existují už systémy, které pomáhají kvalitně řešit nakládání s odpady ve specifických komoditách, ať jsou to obalové odpady nebo elektrozařízení apod.

Naše činnost je převážně v oblasti komunálních odpadů, tedy nemapuje odpadové hospodářství jako celek. Ovšem tato skupina odpadů zasahuje všechny obyvatele. Za patnáct let řízeného odpadového hospodářství se udělal obrovský kus práce.

Jaký bude podle vašeho názoru další vývoj?

Zatímco na počátku jsme se snažili eliminovat negativní dopad odpadů na životní prostředí, další vývoj bude reflektovat nastávající surovinovou a energetickou krizi. Odpad je obrovská zásobárna surovin i energie a téma budoucnosti je, jak z něho toto bohatství nejefektivněji vytěžit. Jsou to bioodpady, "druhotné suroviny" apod.

AUTOR: Jarmila Štastná
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí