zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Národní technické muzeum hostilo oslavu Světového dne životního prostředí

07.06.2006
Obecné
Národní technické muzeum hostilo oslavu Světového dne životního prostředí

Hned několika akcemi si v pondělí v Národním technickém muzeu v Praze děti, politici i podnikatelé připomněli Světový den životního prostředí, který se od roku 1972 slaví právě 5. června.

 

V muzeu na výstavě se sešly desítky proslulých staveb celého světa, jako je například šikmá věž v Pizze, či příkladů lidové architektury. Samozřejmě nikoli „naživo“. Šlo totiž o nejlepší modely těchto staveb, které přihlásili soutěžící do druhého ročníku soutěže o nejzdařilejší model z vlnité lepenky. Tu pro studenty středních stavebních škol vyhlásily Svaz výrobců vlnitých lepenek a MŽP. Kromě tradiční kategorie „Světové stavby“ byla v letošním roce právě pod patronací MŽP vyhlášena i kategorie „Lidová architektura“. Cílem soutěže je upozornit na ekologické přednosti vlnité lepenky. V kategorii „Lidová architektura“ získala cenu MŽP Střední průmyslová škola stavební Valašské Meziříčí za model kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti. V kategorii „Světové stavby“ zvítězila opět SPŠ stavební Valašské Meziříčí, tentokrát s modelem kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou, 2. místo obsadila Střední odborná škola stavební Kolín za model šikmé věže v Pise a na 3. místě se umístil model Eiffelovy věže v Paříži od studentů SPŠ stavební Lipník nad Bečvou.

 

MŽP také spolu s Národním parkem České Švýcarsko uspořádalo soutěž pro děti a mládež k Mezinárodnímu roku boje proti suchu a rozšiřování pouští pod názvem „Když schází voda“. Hlavní cenu, týdenní prázdninový pobyt v Českém Švýcarsku, získala v kategorii 11 – 15 let Kateřina Nováková z Mníšku pod Brdy a v kategorii 15 – 19 let Mirek Král ze Strážnice.

 

Světový den životního prostředí 2006 byl významný i pro podnikatele, kteří berou ohled na životní prostředí. Ministr Libor Ambrozek dnes totiž v NTM předával také nové certifikáty výrobkům, které splnily kritéria pro ekoznačku Ekologicky šetrný výrobek. Dosud se ekoznačkou pyšní již 83 firem a více než 320 výrobků. Dnes k nim přibyl toaletní papír společnosti Merida Hradec Králové a dva plynové kotle pro ústřední vytápění Hammsworthy Wessex ModuMax a Geminox THRi od firmy Procom Bohemia Stará Boleslav.

 

Další informace:

http://www.ekoznacka.cz

http://www.env.cz/__C1256D3D006B1934.nsf/$pid/MZPAJFE5CNIU

http://www.iydd.org

http://www.svvl.cz

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí