zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Fakultní nemocnice v Olomouci získala cenu za „Nejlepší environmentální praxi”

08.06.2006
Obecné
EMS
Fakultní nemocnice v Olomouci získala cenu za „Nejlepší environmentální praxi”

OLOMOUC/STOCKHOLM – Fakultní nemocnice v Olomouci si ze Zlatého sálu stockholmské radnice odvezla prestižní cenu za nejlepší environmentální praxi „Best Practice Award“. Olomoucká nemocnice vyhrála v kategorii „Minimalizace toxických látek ve zdravotnictví“ na největší evropské konferenci o ekologicky příznivých postupech a produktech ve zdravotnictví - CleanMed Europe 2006. Odborná porota vybírala celkem z 65 projektů z celého světa. Prestižní ocenění získala Fakultní nemocnice v Olomouci za projekt náhrady zdravotnických pomůcek z PVC obsahujících ftalát DEHP (1) na tamním perinatologickém centru, které se stará o novorozence vyžadující speciální péči.

 

Sdružení Arnika již několik let v rámci své kampaně „Zdravotnictví bez PVC“ přesvědčuje nemocnice v České republice, aby pomůcky z PVC nahradily materiálem, z něhož se do těl pacientů neuvolňuje toxický ftalát DEHP. „Náhrada pomůcek vyrobených z ftaláty měkčeného PVC na novorozeneckém centru Fakultní nemocnice Olomouc je velmi důležitým krokem. Ftalát DEHP je totiž velmi nebezpečná látka, která působí největší škody právě u nedospělých lidí. Nejnebezpečnější je pro chlapce, jejichž pohlavní ústrojí ještě není zcela vyvinuto. Jedním z nejvýznamnějších účinků ftalátu DEHP je bezpochyby jeho působení na reprodukční systém u nedospělých mužů. Je dokázáno, že tato látka snižuje počty spermií,“ uvedl vedoucí kampaně Zdravotnictví bez PVC Mgr. Ladislav Kleger ze sdružení Arnika.

 

V současnosti je na olomoucké perinatologii nahrazeno zhruba 95% PVC materiálu, který dříve přicházel do těsného kontaktu s novorozenci na intenzivní péči. „Celý projekt obnášel rozsáhlý audit zdravotnických pomůcek a dlouhé vyjednávání s dodavateli o vhodných alternativách, ale úsilí se vyplatilo a našim malým pacientům již nehrozí riziko, spojené s expozicí ftaláty,“ uvedla doktorka Soňa Šuláková, která  za Olomouckou nemocnici cenu přebírala a dodala: „Věřím, že náš úspěch bude inspirovat i další nemocnice a nezůstaneme tak jediní, kdo podobnou výměnu v republice provedl.“

 

Vedle olomoucké perinatologie nahradila komponenty z PVC měkčeného ftaláty také pražská nemocnice Na Homolce  na svém hemodialyzačním oddělení. Tato dvě zdravotnická zařízení jsou první v České republice, která náhradu provedla. S dalšími nemocnicemi sdružení Arnika jedná.

 

 

 

Příloha:

 

(1) Ftalát DEHP - Chemicky se jedná o ester organické kyseliny. DEHP (di-2-ethylhexyl-ftalát nebo také bis-2-ethylhexyl-ftalát) je znám tím, že způsobuje poruchy rozmnožovacího a hormonálního systému, poruchy ledvin a jater, kde se hromadí. DEHP slouží jako změkčovadlo jinak tuhého a nepoddajného PVC, z kterého se pak vyrábí celé spektrum zdravotnických pomůcek. DEHP není v PVC pevně chemicky vázáno a proto se z něj může průběžně uvolňovat. V mnoha případech jsou z měkčeného PVC vyráběny zdravotnické pomůcky, které jsou zaváděny přímo do těl pacientů. V jiných případech jsou jimi vedeny, nebo jsou v nich skladovány roztoky, které se následně podávají pacientům, čímž se může vylouhovaný DEHP dostat přímo do organismu. Mezi nejvíce vystavené skupiny pacientů patří novorozenci na jednotkách intenzivní péče nebo lidé na dialýze. 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí