zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Perspektivy dánského ekologického zemědělství

19.06.2006
Zemědělství
Perspektivy dánského ekologického zemědělství
Z růstu poptávky a rozšiřování ekologicky obdělávané půdy se vyvozuje nadějná budoucnost tohoto odvětví.

Po stagnaci trhu s ekologickými potravinami v letech 2001-2003 se v minulém roce zvýšil prodej těchto produktů o 12 %. Ještě vyšší tempo růstu bylo zaznamenáno za prvních pět měsíců 2006. Dánská národní ekologická asociace (Oekologisk Landsforening) a Výbor pro ekologii při Dánské unii farmářů (Dansk Landbrug) očekávají, že během 3-5 let se prodej ekologických potravin v Dánsku zdvojnásobí. Kromě toho poptávka po ekologických produktech na exportních trzích geograficky blízkých Dánsku (Velká Británie, Švédsko a zejména Německo) se rapidně zvyšuje, takže obě organizace hledí na budoucnost dánského ekologického zemědělství velmi optimisticky.

Aby se tento potenciál realizoval, musí dojít k výraznému rozšíření plochy ekologicky obdělávané půdy a zajištění dostatečných a vhodných výrobních prostředků a zařízení. Toho by se mohlo dosáhnout rozšiřováním produkce na současných ekologických farmách a také přechodem dalších farem z tradičního zemědělství na ekologické. Avšak přeměna konverze běžných farem na ekologické trvá minimálně dva roky, což bude limitovat přírůstek  ekologických farem.

Dánské vrcholové ekologické organizace vidí nutnost všeobecného růstu všech forem živočišné produkce pro maso a také přírůstek asi 20 000 dojnic chovaných v ekologickém režimu. Marketingová organizace pro ekologické maso Friland A/S oznámila, že poptávka po dánském porcovaném hovězím mase na domácím i mezinárodním trhu se v letošním roce prudce zvedla. Důvody sice neuvádí, ale bezpochyby ptačí chřipka a skandály s masem v Dánsku sehrály svou roli. Protože všechno porcované hovězí maso pocházelo z ekologicky chovaných dojnic (jichž bylo v minulém roce 17 000), musí se k uspokojení poptávky po ekologickém mléku zvýšit jeho produkce. Friland A/S také avizuje rychlý vzestup poptávky po vepřovém mase a očekává, že 800 současných porážek prasat za týden se do letošního  podzimu zvýší o 50 %. Možné to je, protože nynější výrobci prasat dosud neměli podněty k rozšiřování produkce a krátký reprodukční cyklus prasat jim umožňuje poměrně rychle reagovat na rostoucí tržní poptávku.

Výměra půdy s certifikátem ekologická dosáhla v současné době 180 000 ha (6 % z celkové výměry zemědělské půdy v Dánsku) a během příštích pěti roků by se mohla rozšířit na 200 000 ha.

V dánském městě Odense se konal na přelomu května a června 2006 jeden z dosud největších mezinárodních kongresů o ekologickém zemědělství, na němž bylo více než 1000 účastníků ze 45 zemí. Plenární zasedání se konalo na témata „Ekologické zemědělství a rozvoj venkova v Evropě“, „Výzkum rozvoje ekologických potravin a zemědělství“a „Vize budoucnosti ekologických potravin a zemědělství“ s příspěvky zástupců téměř celé Evropy včetně Evropské komise. Bylo zde uvedeno také 65 mezinárodních prezentací pokrývajících všechny oblasti ekologického výzkumu.  Podrobnější informace najdete na webové stránce www.organic-congress.org

 

Agra Europe, 2006, č. 2210, s. N/2

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí