zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ČIA: ČEZ má zájem o výstavbu nových vodních elektráren v Makedonii

19.06.2006
Voda
Energie
ČIA: ČEZ má zájem o výstavbu nových vodních elektráren v Makedonii
SKOPJE/PRAHA (ČIA) - Makedonské ministerstvo hospodářství vypsalo soutěž na výstavbu dvou velkých vodních elektráren na řece Crna. Odhadované náklady na stavbu obou zařízení dosahují 538,5 milionu eur. Zájem o účast v tendru má společnost ČEZ, což ČIA potvrdila mluvčí společnosti Eva Nováková. "O příležitosti v Makedonii víme a pozorně ji monitorujeme. Máme poměrně dost času na rozhodnutí, zda se tendru zúčastnit či ne," uvedla Nováková.

Větší z plánovaných elektráren, Čebren, má být postavena během šesti let. Po dokončení bude mít instalovaný výkon 333 MW, vyrábět by měla okolo 800 milionů kWh elektřiny za rok. Druhá elektrárna Galište má disponovat výkonem 193,5 MW, vyrábět má zhruba 260 milionů kWh ročně.

Termín pro podání přihlášek do soutěže ministerstvo stanovilo na 11. září. Podmínky jsou zadány tak, aby se soutěže mohly zúčastnit pouze velké společnosti z oboru energetiky. Mezi podmínkami je mimo jiné roční obrat přes dvě miliardy eur a zisk 100 milionů eur za poslední dvě účetní období. Účastník tendru také musí provozovat vodní elektrárny o výkonu nejméně 2000 MW.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí