zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zasedání GreenEnforce

20.06.2006
Příroda
Les
Zasedání GreenEnforce


První evropské setkání inspektorů ochrany lesa a ochrany přírody - závěry.

Ve dnech 10.-12. května se v  České republice uskutečnilo první zasedání expertů v rámci nové evropské sítě GreenEnforce. K zorganizování tohoto setkání byli Evropskou komisí pověřeni pracovníci ČIŽP. Jednání se zúčastnilo 27 zahraničních odborníků z 15 členských zemí, z toho dva vrcholní představitelé Evropské komise z generálního ředitelství pro životní prostředí. Nově vznikající síť byla založena v loňském prosinci a měla by zajistit integrovaný přístup a rovnováhu při implementaci a následném prosazování požadavků v oblasti ochrany přírody a lesnictví na základě dobrovolného iniciativního přístupu členských zemí.

Program zasedání zajistil vzájemnou výměnu zkušeností v oblasti dozorové činnosti v chráněných územích, která mají být součástí celoevropské soustavy NATURA 2000.

Závěrem jednání se účastníci shodli na tom, že prioritní součástí ochrany stanovišť by měla být zejména prevence spočívající v definování rizik majících vliv na stav předmětu ochrany stanoviště, monitorování jeho výskytu, jakož i v důsledném informování dotčených stran o požadovaných opatřeních souvisejících s péčí o tato stanoviště. Pokud preventivní opatření selžou, je nevyhnutné využít dostupných metod prosazování práva, což většinou znamená sankce v podobě nařízení povinností, zákazu činnosti či uložení pokut. V září letošního roku se uskuteční druhá etapa projektu ve Švédsku. Výsledkem by měla být závěrečná zpráva, zahrnující tzv. dobré praktiky v uvedené oblasti, případně doporučení pro dosažení vyhovujícího stavu.

ČIŽP k účasti na zasedání expertů pozvala i odborníky z ostatních vrcholných orgánů státní správy ČR – MŽP, MZE, SOP, AOPK, CENIA, aby zde mohli uplatnit své zkušenosti i názory a na druhé straně využili možnost vyslechnout si zahraniční zkušenosti “z první ruky”. Při organizaci zasedání ČIŽP pomohli i kolegové ze Správy národního parku Krkonoše a ze Správy CHKO Český Ráj.

Ivana Awwadová,mluvčí ČIŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
ASIO, spol.s r.o.
28
7. 2017
28.7.2017 - Ostatní akce
od 09:30 do cca 11:00, na YouTube
7
8. 2017
7-11.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Zahrada lesní MŠ Šárynka, Praha 6
14
8. 2017
14-18.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Zahrada lesní MŠ Šárynka, Praha 6
19
8. 2017
19-26.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Bílé Karpaty (hranice ČR/SR tábor Polana - Vrbovce/Javorník)
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí