zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ryby povodí Dunaje letos symbolizují svátek celé řeky

21.06.2006
Voda
Ryby povodí Dunaje letos symbolizují svátek celé řeky

Den Dunaje, který se slaví 29. června, si letos již potřetí připomenou i lidé v České republice. Mezinárodní komise pro ochranu Dunaje (ICPDR) zvolila v letošním roce přitažlivé téma – ryby v povodí řeky. Ryby mají  důležitou roli nejen jako zdroj dobrého a zdravého jídla. Jsou mimo jiné i důležitým indikátorem biologické kvality řek [1].

Ve středu 21. června proběhne v budově Ministerstva životního prostředí vyhodnocení již  3. ročníku českého kola školní výtvarné soutěže „Mladí tvůrci pro Dunaj“. Soutěž společně s MŽP organizovala také Unie pro řeku Moravu, Ministerstvo zemědělství a další partneři. Porota má opravdu složitou práci - letos se sešlo přes 250 prací z 29 škol.

Ve čtvrtek 22. června se od 11 hodin koná v Kulturním domě v Uherském Hradišti promítání filmů z festivalu Ekofilm, spojené s povídáním o řekách v povodí Moravy (Morava je přítokem Dunaje). Zájemci budou moci shlédnout například snímek Řeka pro život, který polemizuje s myšlenkou kanálu Dunaj-Odra-Labe. Dále jsou v programu kapitoly z oblíbeného televizního seriálu ABCDEkologie s problematikou šetření vody, povodní, ale i další atraktivní dokumenty. Akci pořádá MŽP ve spolupráci s Kulturním domem Uherské Hradiště a Povodím Moravy. Na konci je pro účastníky připravena malá soutěž o věcné ceny.

Pro nejširší veřejnost jsou určeny oslavy, které organizuje občanské sdružení Unie pro řeku Moravu  29. června v Kroměříži s názvem „Podpořme život v našich řekách a jejich okolí“. Akce je organizována jako součást kroměřížského Týdne dětí a na programu dne budou převážně soutěže pro děti spojené s popularizačním výkladem o životě v našich řekách. Proběhne zde také beseda  s tématikou „velké“ a „malé“ lodní dopravy a zájemci budou moci shlédnout výstavku, sestavenou z vítězných prací soutěže Mladí tvůrci pro Dunaj. Celé odpoledne hudebně oživí cimbálová muzika Veronica lidovými písničkami o vodě, přírodě a krajině.

Poznámky:

 [1] Dunaj má  obrovský význam pro ostatní evropskou flóru a faunu, jeho povodí  je nejdůležitějším říčním systémem v Evropě, které spojuje 81 miliónů lidí. Nicméně podle údajů občanského sdružení Unie pro řeku Moravu se stav životního prostředí kolem řek povodí Dunaje  zhoršil. Například před 100 lety zde existovalo o 80 procent více říčních niv než dnes. Z těch současných se asi pouze polovina se nachází ve stavu, který se  přibližuje přirozeným podmínkám. Znečištění vody degraduje některé oblasti a mnoho úseků řek bylo regulováno nebo ovlivněno nějakou jinou formou

To byl důvod, proč byla v roce 1994 podepsána Úmluva o spolupráci pro ochranu a únosné využívání Dunaje s úmyslem iniciovat změny a opatření vedoucí k vyřešení výše uvedených problémů. Díky úmluvě se zvýšila spolupráce mezi vládními institucemi a nevládními organizacemi i mezi vědeckými ústavy a komerčním sektorem.

Další informace:

http://www.danubeday.org

www.icpdr.org

http://www.sweb.cz/uprm
Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí