zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Porubská radnice chce v místě školní zahrady vybudovat prodejnu potravin LIDL

28.06.2006
EIA
Porubská radnice chce v místě školní zahrady vybudovat prodejnu potravin LIDL

OSTRAVA – Rada porubské radnice schválila stavbu prodejny potravin LIDL v bezprostředním sousedství základní školy a na části její zahrady na křižovatce ulic Slavíkova a 17.listopadu. S tímto rozhodnutím rady nesouhlasí učitelé Základní školy J.Valčíka, rodiče žáků ani čtvrtina zastupitelů městského obvodu Poruba. Učitelé základní školy se o celé akci dozvěděli až z denního tisku. V současné době probíhá územní řízení, jehož se účastní i sdružení Arnika. Jak učitelé, tak rodiče žáků  považují plán radnice za mimořádně bezohledný a chtějí výstavbě obchodního domu přímo u základní školy zabránit.

„Obchodní dům s parkovištěm místo školní zahrady v žádném případě nechceme“ říká Ludmila Proroková, výchovná poradkyně školy. „Naše škola má mimořádně hezké prostředí, je doslova posazena uprostřed zeleně, čehož bohatě pro práci s dětmi využíváme. Stavba by toto hezké prostředí zcela zničila, nehledě na negativní dopady na bezpečnost a zdraví žáků a na celé životní prostředí v tomto místě. Žádný úřad nás o tomto stavebním záměru neinformoval Nemohli jsme se k celé věci vůbec vyjádřit, vše jsme se dozvěděli až z novin,“ uvedla Proroková.

„Stavba prodejny potravin LIDL předpokládá vykácení 70 stromů a 380 m2 keřů, vybudování parkovacích stání a zpevněných ploch. Pro oddělení školy od komplexu je navržena protihluková stěna. Dojde nejen ke značné ekologické újmě v dané lokalitě, ale i k nárůstu osobní a kamionové dopravy na křižovatce dnes značně vytížené ulice 17.listopadu“ tvrdí Helena Váňová z občanského sdružení Arnika.

„Navíc další prodejna potravin v tomto místě není nutná – nedaleko se nacházejí prodejny s potravinami Albert, Hruška, Penny Market a nákupní středisko DUHA. Stavba je plánována na křižovatce, kterou procházejí nejen děti do Základní školy J.Valčíka, ale i děti, které navštěvují trochu vzdálenější Základní uměleckou školu J.Valčíka,“ připomněla Ludmila Proroková.

Investor jako kompenzaci ekologické újmy nabízí pro školu vybudování hřiště. Ani tato okolnost však veřejnost a pedagogy školy v jejich odmítavém stanovisku nepřesvědčila. Pedagogové se proto dne 21.6.2006 obrátili na starostu Poruby Miroslava Nováka s výzvou o zachování zeleně v dané lokalitě a žádají takovou její úpravu, aby mohla sloužit jako klidová zóna nejen pro děti, ale i pro obyvatele přilehlého sídliště. Lidé již začali podepisovat „Petici za zvýšení společenské hodnoty území při křižovatce Slavíkova/17.listopadu v Ostravě-Porubě, v kvadrantu ZŠ J. Valčíka“, která jednoznačně odmítá zástavbu v tomto území, tedy i stavbu prodejny potravin LIDL.

Názor porubské radnice není jednotný. Se stavbou souhlasí rada městského obvodu i přes negativní stanovisko zhruba čtvrtiny zastupitelstva.

Již zítra 27.6.2006 od 9:00 hodin bude probíhat zasedání Zastupitelstva městského obvodu Poruba ve Střední škole prof. Zdeňka Matějčka, 17. listopadu 1123, Ostrava-Poruba. Zastupitelé by zde měli zaujmout stanovisko ke směně a prodeji pozemků potřebných pro investiční záměr výstavby prodejny LIDL.

tisková zpráva sdružení arnika

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí