zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kroměříž nabízí zájemcům městský les u Rackové

28.06.2006
Les
Kroměříž nabízí zájemcům městský les u Rackové

KROMĚŘÍŽ - Velký les v katastru obcí Racková a Hostišová na Zlínsku nabízí kroměřížská radnice. Zastupitelé schválili prodej včetně lesních cest a luk více než 650 hektarů lesa za nejméně osmdesát milionů korun, což je asi polovina odhadní ceny. Představitelé města se při hlasování rozdělili na dva tábory. Nejtěsnější možnou většinou čtrnácti hlasů záměr odhlasovali převážně zastupitelé ODS a KSČM. Proti byli především zástupci ČSSD a KDU-ČSL.

"Les městu neslouží, naopak na něj ročně zhruba půl milionu až milion doplácíme. Je to zbytečná zátěž," sdělil starosta Kroměříže Petr Dvořáček (ODS), který odmítl tvrzení, že požadovaná cena je nízká. "Je to strop reálné tržní ceny našeho mladého lesa. Odhadní cena totiž počítá s porostem připraveným kompletně k těžbě," vysvětlil Dvořáček s tím, že radnici už navštívilo několik zájemců. Utržené peníze podle starosty poslouží ke snížení úvěrové zátěže a dále na školství, opravy komunikací, chodníků, bytů či nově vydraženého zimního stadionu. "Snažíme se udělat co nejvíc," přiblížil Dvořáček. Zastupitel a předseda kontrolního výboru kroměřížské radnice Vladimír Kenša (KSČM) vidí za prodejem lesa především ekonomický přínos. "Les prodělává. Peníze za něj nám pomohou k oddlužení i na další investice. Nic nebude projedeno," ujistil Kenša.

Podle starosty půjde na splácení úvěrů osmadvacet milionů korun, zbylá částka pak na rozvoj Kroměříže. Na konci období tak město bude mít dluh 188 milionů, splatný do roku 2010. "Prodej jednoznačně souvisí s výdajovou stránkou rozpočtu. Je otázkou, zda je v naší situaci vhodné realizovat tyto velkorysé plány na úkor prodeje veškerého městského majetku. Měli bychom být vzhledem k příštímu zastupitelstvu opatrnější," uvedla místostarostka Olga Sehnalová (ČSSD), která hlasovala proti záměru. Stejného názoru je i Jana Valerová, zvolená za KDU-ČSL. "Je to chyba. Tak velké majetky bychom si měli ponechat," mínila Valerová.

www.zlin.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí