zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Tábor na hraně

29.06.2006
Geologie
Tábor na hraně

V roce 1991 stanovila vláda tzv. územní ekologické limity pro severočeské uhelné doly: hranice, přes které nesmí těžba postoupit. Jejich účelem bylo zajistit ochranu obcí v Podkrušnohoří, kde od konce války padlo dolům za oběť více než 80 měst a vesnic. Důlní společnosti spolu s některými politiky však nyní navrhují limity zrušit. Chtějí, aby obce ustoupily další těžbě uhlí. O domov by tak znovu přišly tisíce lidí. Přitom mnozí z nich se za svůj život museli nuceně stěhovat již několikrát.

Horní Jiřetín

Pohled na Horní Jiřetín


Nejvíce ohroženy jsou obce Horní Jiřetín a Černice nedaleko Litvínova.  Občané obou obcí se rozhodli za své domovy bojovat. Přesvědčují ministry i krajské politiky, demonstrovali před vládou. V únoru 2005 uspořádali místní referendum, ve kterém 96 % hlasujících podpořilo zachování obce. Podpisem petičního korespondenčního lístku určeného hejtmanovi kraje podpořilo hornojiřetínské přes 10 000 občanů ČR. Pro záchranu obcí se veřejně vyjádřili i litoměřický biskup Pavel Posád či exprezident Václav Havel.

Důl Čs. armády

Důl Československé armády


Limity těžby se staly klíčovým opatřením, které má zajistit, aby se severočeský region konečně vydal cestou rozvoje, jenž dává přednost lidem a krajině před zájmy uhelných společností. Obnovení bourání obcí kvůli uhelným dolům by sever Čech vrátilo před listopad 1989, do doby, kdy těžba měla absolutní přednost.   

Ulice v Horním Jiřetíně

Ulice v Horním Jiřetíně    

Tábor na hraně uhelného dolu

Hnutí DUHA dlouhodobě spolupracuje se samosprávami ohrožených obcí. Pomáháme jim získávat podporu v regionu, zorganizovali jsme prohlášení více jak stovky severočeských měst a obcí na podporu obou vesnic, poskytujeme jim poradenství, jednáme s úřady a politiky.

Od 30. června do 3. července 2006 uspořádáme na pomoc místním přímo v Horním Jiřetíně „Tábor na hraně uhelného dolu“. Těsně před táborem připravujeme v Litvínově debatu občanů s politiky a úředníky, v rámci táborového prodlouženého víkendu pak uspořádáme veřejné akce a happeningy.

akce Dál už ani metr

Loňská akce v Horním Jiřetíně "Dál už ani metr"


PODROBNOSTI O TÁBOŘE

PROGRAM TÁBORA

Pomoci můžete také Vy

Další informace

Sedmá generace 3/2004: Jak Milan Urban k energetické koncepci přišel

Sedmá generace 2/2004: Doly versus obce

Sedmá generace 7,8/2003: Národ sobě

Obnovitelné zdroje energie

Stránky Horního Jiřetína

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí