zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hygienici volají: Odstraňte hluk!

03.07.2006
Hluk
Hygienici volají: Odstraňte hluk!

Krajská hygienická stanice v Plzni začala šetřit stížnosti občanů, které trápí nadměrný hluk. Správci rušných komunikací slibují nápravu. Ta se však může kvůli časově omezeným výjimkám o několik let oddálit.

Plzeň - Boj s nadměrným hlukem, který trápí stovky lidí žijících poblíž nejrušnějších plzeňských komunikací, není zdaleka u konce. Na základě žádostí občanů o prošetření nezákonného stavu vyzvala Krajská hygienická stanice v Plzni správce nejhlučnějších městských komunikací, aby zajistili nápravu. Legislativa však umožňuje udělení časově omezené výjimky, která proces úprav oddálí i o několik let. "Obyvatelé si stěžovali na hluk a překračování povolených parametrů pro starou hlukovou zátěž. Ze zákona máme udělenou výjimku až do roku 2010. Do této doby musíme zajistit nápravu. Zaměříme se na Plaskou ulici a Rokycanskou třídu. Výjimka umožňuje časový posun," uvedl Michal Syřínek, provozní náměstek plzeňské správy Ředitelství silnic a dálnic.

Úprava rušných komunikací však může vyjít na stovky milionů korun. Jenom plánovaná rekonstrukce Lidické a Plaské ulice, která by měla začít v roce 2007, spolkne přibližně 140 milionů. "Nyní zpracováváme projektovou dokumentaci. Co se týká Rokycanské třídy, čekáme na výsledky měření a návrhy odborníků. Až potom začneme podnikat další kroky. Pokud by ale řidiči dodržovali předpisy a policisté je častěji kontrolovali, naměřený hluk poblíž komunikací by byl patrně nižší," dodal Syřínek.

Krajská hygienická stanice v Plzni obdrží v těchto dnech pravděpodobně další žádost občanů o přezkoumání hlukových limitů. V rámci květnové předvolební kampaně nasbírala Strana zelených zhruba čtyřicet podpisů. "Podáme žádost už tento týden. Lidé mají právo na provedení protihlukových opatření. Ze dne na den mohou hygienici zakázat kamionům přístup do města a snížit povolenou rychlost. Divím se, že ještě nic nedělají. Co se týká časových výjimek, nemusí je vůbec udělovat. Příklad bychom si mohli vzít z Prahy. Zde se občané soudí s magistrátem ve věci překračování sousedských emisí. Spor s největší pravděpodobností vyhrajou," informovala Eva Tylová ze Strany zelených.

Občanům nyní nezbývá nic jiného než čekat na konečné stanovisko správce komunikací. "Hygienici tu naměřili nadměrný hluk a velkou prašnost. 10. července prý obdržíme další informace. Tak doufám, že už se něco změní," reagovala Gita Baumannová, která bydlí na Rokycanské třídě v Plzni.

Jak snížit nadměrný hluk v Plzni?

odvést rušnou tranzitní dopravu mimo město

změnit povrch vozovek

postavit protihlukové stěny

zlepšit dispozice bytů

vyměnit okna

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
21
11. 2017
21.11.2017 - Seminář, školení
Praha,
Konferenční centrum CITY - Pankrác
SW CASEC
21
11. 2017
21.11.2017 - Seminář, školení
Mladá Boleslav
21
11. 2017
21.11.2017 - Seminář, školení
Jihlava
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí