zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologům se nelíbí lesy plné smrků

04.07.2006
Les
Ekologům se nelíbí lesy plné smrků

Olomoucko- Jen velmi pomalu se podle ekologů a ochránců přírody zlepšuje stav lesů na Olomoucku. Stále se prý sází příliš mnoho smrků, které jsou pro majitele lesních pozemků zajímavé hlavně kvůli snadnému odbytu dřeva.

Podle Mirka Kutala z Hnutí Duha se složení lesů na Olomoucku mění jen velmi pomalu. "Pořád přetrvávají trendy z minulosti. Zákon stále umožňuje, aby až sedmdesát procent z nově vysázených stromků byly smrky. Třicetiprocentní podíl listnáčů je příliš nízký, protože neumožňuje dostatečnou ochranu přírody před erozí či povodněmi. Já osobně za optimum považuji dvojnásobek," řekl Kutal. Vlastníci lesů, kteří se k přírodě chovají šetrněji a sázejí hodně listnáčů nebo jedlí, jsou podle něj znevýhodněni. "Přemnožená zvěř mladé jedličky doslova drancuje. Stromky, které lesníci vysadí, se často nedaří udržet v dobrém stavu. Na Olomoucku se snažíme pomoci i tím, že na vrcholky sazeniček umísťujeme koudel, která zvěř od konzumace odradí. Smrk naproti tomu nevyžaduje ochranu před zvěří, navíc se dá dobře a rychle zpeněžit," dodal Kutal. Správa lesů města Olomouce podle ředitele Romana Šimka letos vysázela přes 253 tisíc sazenic lesních dřevin. "Z tohoto počtu je jen osmadvacet a půl procenta jehličnanů, jedle a listnáče zabírají zbývajících jednasedmdesát a půl procenta. Tak vysoké

zastoupení tzv. melioračních a zpevňujících dřevin je způsobené tím, že hospodaříme na území CHKO Litovelské Pomoraví a v Přírodní rezervaci Království," sdělil Šimek. Na těchto územích totiž podle něj převažují zájmy ochrany přírody nad produkční funkcí lesů. "V celostátním měřítku je však podíl listnatých dřevin jen okolo třiadvaceti procent. Důvodem je fakt, že zalesňování listnáči je dražší. Složitější je i odbyt a zpracování surového dříví," dodal Šimek.

MAGDA VRÁNOVÁ

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí