zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Blaira kritizují kvůli podpoře jádra

12.07.2006
Energie
Blaira kritizují kvůli podpoře jádra
Tvrdou kritiku sklidila včera britská vláda kvůli dosud neveřejné zprávě o budoucnosti ostrovní energetiky. Části z dokumentu, který kabinet oficiálně představí dnes, totiž otiskl list The Observer. Odpor vyvolala hlavně podpora stavby atomových elektráren. Vlivný parlamentní výbor pro obchod a průmysl označil dílo vlády za "ukvapené" a varoval, že povede k "opakování starých chyb". A to přesto, že Blairův kabinet oznámil, že neplánuje žádné peněžní dotace jaderné energetice.

Žádné dotace
Británie je třetím největším spotřebitelem elektřiny v Evropě. Vzhledem k zastarávání jejích elektráren jí ale hrozí, že jí na konci dekády bude chybět 20 procent elektrické energie. Navíc polovina její výroby energie bude v roce 2020 pocházet z dodávek plynu z nestabilního zahraničí, hlavně z Ruska a Blízkého východu. Nedostatku elektřiny i závislosti na ruském kolosu chce britská vláda zabránit.
Řešení vidí v rozvoji jaderné energetiky a využití takzvaného "čistého" spalování uhlí. Při něm vzniká méně skleníkových plynů než v tradičních elektrárnách. Vláda chce podpořit i využití obnovitelných zdrojů energie, především větru, energie přílivových vln a spalování dřeva a biomasy.
Kabinet především doufá, že energetické společnosti samy vybudují náhradu za 18 ze současných 23 jaderných elektráren, které doslouží v příštím desetiletí. Přitom nepočítá s tím, že by jejich výstavbu podpořil ze státní kasy. Podle vlády stačí, že současné ceny energií jsou vysoké a nukleární elektrárny neprodukují škodlivý oxid uhličitý, a tedy nemusí platit za jeho vypouštění do ovzduší.
Navíc chce firmám usnadnit získání povolení pro nové elektrárny. Na vyřízení nutných papírů už nebude třeba let, ale bude to trvat týdny či nanejvýš měsíce. Podle listu The Guardian chtějí ministři mimo jiné omezit možnost obcí a měst zablokovat stavbu nové elektrárny. Bude stačit, když stavbu označí za "nezbytnou".

Proti konzervativci i zelení
Poslanci parlamentního výboru pro průmysl a obchod ovšem tvrdí, že nedostatek energie vláda přecenila. Půjde mu prý snadno zabránit prodloužením životnosti současných jaderných elektráren.
Vůdce opozičních konzervativců David Cameron označuje výstavbu nových reaktorů za "poslední možnost" a navíc se před několika dny ohradil proti opomíjení místních samospráv. Budoucnost vidí naopak v "lokální" výrobě elektřiny - například spalováním dřeva.
V tom se shoduje s ekologickými organizacemi. Podle nich vláda málo podporuje obnovitelné zdroje.
Děti země například upozornily na to, že v Evropě je, pokud jde o výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů, Velká Británie na předposledním místě.
Spokojeni nejsou ani průmyslníci. Není totiž jasné, zda jim stát přispěje na odstranění stávajících reaktorů a vyhořelého paliva. To bude stát až 80 miliard liber (3287 miliard Kč). Navíc experti citovaní rozhlasovou stanicí BBC tvrdí, že soukromé firmy nepostaví drahé jaderné či "čisté" uhelné elektrárny, pokud jim stát nebude garantovat stálé ceny odebírané energie.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí