zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bursíkův ekologický dům může škodit zdraví

13.07.2006
Chemické látky
Bursíkův ekologický dům může škodit zdraví

Historický dům v centru Prahy si podle nejpřísnějších ekologických norem zrekonstruoval šéf Strany zelených Martin Bursík. Trámy konzervoval včelím voskem, v místnostech položil parkety a rozvody má z mědi. Přesto u něj experti naměřili škodlivé látky.

Odborníci z Národní referenční laboratoře pro organické sloučeniny naměřili v domě Martina Bursíka polybromované difenily, o kterých zdravotníci předpokládají, že jejich dlouhodobé vdechování škodí játrům a narušuje tvorbu hormonů.

Mnohem hůř než Bursík dopadl hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc. Prach v jeho kanceláři je plný jedovatých látek – většinou bromovaných či chlorovaných zpomalovačů hoření, které jsou obsaženy v kobercích či jiných umělých hmotách, jimiž je Šulc v práci obklopen.

Hejtmanova kancelář připomíná podle šéfa ekologického sdružení Arnika Jindřicha Petrlíka malou chemičku i proto, že prach se škodlivinami se do místnosti dostává z okolních ústeckých chemických továren. "I když i těch umělých hmot, z nichž se škodliviny denním používáním drolí ve formě jemného prachu, má pan hejtman v kanceláři vrchovatě," dodává Petrlík.

Arnika nechala kromě Bursíkova pražského domu a hejtmanovy kanceláře analyzovat vzorky prachu i v meteorologické observatoři na šumavském Churáňově a na ostravském magistrátu. A všude experti zjistili přítomnost zpomalovačů hoření, změkčovačů umělých hmot – takzvaných ftalátů – či průmyslových čistidel.

Chlorovaný zpomalovač hoření odhalený v Bursíkově ekologickém domě se přidává do barev, omítek, plastů či izolačních pěn, které utěsňují mezery mezi okenním rámem a zdí. Z pokusů na zvířatech je známo, že působení těchto látek – zejména při nitroděložním vývoji – může ovlivnit vývoj mozku, kostry a vést k poruše nervového systému.

Expert: Látky jsou dlouhodobě škodlivé
Britský expert Alan Watson připomíná, že i když naměřené hodnoty škodlivin nepředstavují pro lidi akutní nebezpečí, při dlouhodobém působení vedou k nezvratným změnám na lidském zdraví.

Z čerstvého výzkumu Vysoké školy chemicko-technologické mezi dvěma sty olomouckými maminkami například vyplývá, že mateřské mléko šesti z nich obsahuje až desetkrát větší množství zpomalovačů hoření. "Zřejmě je to tím, že všech šest pracovalo v elektroprůmyslu, kde se tyto látky přidávají do plastů či izolátorů," vysvětluje profesorka Jana Hajšlová.

Největší strach má profesorka Hajšlová z chemických "koktejlů". Výrobků, v nichž na sebe vzájemně působí chemické látky a škodlivý účinek tím ještě zesilují.

Šéf zelených Bursík s "prachovým experimentem" souhlasil proto, že projekt upozorňuje na znepokojivý fakt, kdy evropský trh zahlcují tisíce výrobků z chemických látek, aniž by se vědělo o jejich účincích na lidské zdraví. A stejný motiv měl i hejtman Šulc.

"Očekával jsem to," odpovídá na otázku, jak se mu žije v "chemičce". Uvítal by proto informace, z čeho se skládají výrobky a co obsahují potraviny, které si lidé kupují. Což je také jednou z priorit Bursíka – kandidáta na post ministra životního prostředí.

Co dýchají?

Dům Martina Bursíka
Polybromované difenyly
Dlouhodobé vdechování prachu z této chemikálie škodí játrům a narušuje tvorbu hormonů.

Kancelář ústeckého hejtmana Jiřího Šulce
Bromované a chlorované zpomalovače hoření
Jsou obsaženy v kobercích a umělých hmotách. Mohou narušovat nervovou soustavu.

Ostravský magistrát
Zpomalovače hoření a ftaláty
Působení těchto látek – zejména při nitroděložním vývoji – může ovlivnit vývoj mozku, kostry a vést k poruše nervového systému.

Zdroj: Národní laboratoř pro organické sloučeniny
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
19
1. 2018
19-21.1.2018 - Seminář, školení
Praha 6
22
1. 2018
22-25.1.2018 - Veletrh, výstava
Ostrava
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí