zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Cyklisté podpoří Budoucnost bez jedů

14.07.2006
Chemické látky
Cyklisté podpoří Budoucnost bez jedů

JIHLAVA/HORNÍ CEREKEV - Účastníci sobotního cyklistického závodu Přes tři vrchy Vysočiny budou moci podpořit Budoucnost bez jedů. Petici s tímto názvem organizuje sdružení Arnika; jejím cílem je prosadit přísnější kontrolu nebezpečných chemických látek a náhradu nejtoxičtějších látek bezpečnými alternativami. Do dnešního dne se k petici připojilo již téměř 14 tisíc občanů, včetně řady zastupitelů měst a obcí.

„Cyklisté se rádi vracejí na Vysočinu za krásnou přírodou, chtějí ji i příště nacházet nepoškozenou. Jenom čistá příroda dodá tomuto závodu jeho jedinečnost,“ vysvětlil ředitel cyklomaratonu Přes tři vrchy Vysočiny Josef Frey, proč umožnil Arnice uspořádat v rámci sportovní akce petiční stánek.

Ačkoliv Vysočina má pověst kraje s čistým životním prostředím, přetrvává zde řada vážných problémů. „Jihlavu trápí výrobna dřevotřísek Kronospan, která se umístila v desítce největších znečišťovatelů ovzduší České republiky podle Integrovaného registru znečiťování. V Pozďátkách na Třebíčsku zase unikají dlouhé roky jedy z havarované skládky nebezpečných odpadů,“ uvedla vedoucí pobočky Arniky v Jihlavě Jana Vitnerová. „Petice se požaduje i kontrolu látek jako jsou dioxiny, polychlorované bifenyly či bromované zpomalovače hoření. Ty často obsahují běžných materiály, jako jsou koberce, barvy či počítače, nebo vznikají jako nechtěný produkt lidské činnosti a ohrožují naše zdraví. I pro obyvytele Vysočiny jsou tedy požadavky petice Budoucnost bez jedů II. více než aktuální,“ dodala Vitnerová.

Za již tradičním závodem s mezinárodní účastí přijíždí do Horní Cerekve každoročně desítky cyklistů i příznivců sportu na dvou kolech. Kromě hlavního závodu se mohou návštěvníci těšit na doprovodné sportovní a kulturní akce, například slavnostní průvod, koncert dechovky či tombolu.

http://www.arnika.org

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
19
8. 2017
19-26.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
LTD Polana
21
8. 2017
21-25.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Zahrada lesní MŠ Šárynka, Praha 6
SW CASEC
22
8. 2017
22.8.2017 - Seminář, školení
Mladá Boleslav
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí