zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pasivní domy nepotřebují radiátory, vytápějí se jinak

18.07.2006
Obecné
Pasivní domy nepotřebují radiátory, vytápějí se jinak
Moderní trend bydlení, takzvané pasivní domy, jsou od pátku prezentovány na výstavě v areálu Miniuni na ostravské Černé louce.

Ostrava Návštěvníci si mohou na několika panelech prohlédnout, jak takové stavby vypadají, a také se dozvědí, na jakém principu fungují. Akce potrvá až do 7. srpna, kdy budou v sousední restauraci u Eiffelovky o pasivních domech promítány dokumentární filmy.
" V posledních letech se výrazně prosazují způsoby stavění domů s úsporou energie. Jde o objekty nízkoenergetické, nízkonákladové a pasivní. A právě posledně jmenovaným teď obrovsky roste popularita. Zajímají se o ně především mladí lidé, které už nezajímá ještě nedávno oblíbené podnikatelské baroko," vyjádřil se šéf Miniuni Dušan Rosypal.
Pasivní domy potřebují pouze přibližně jednu desetinu energie na vytápění ve srovnání s běžnými domy. Jejich princip funguje na využívání pasivních tepelných zisků. " Jsou to externí zisky ze slunečního záření procházejícího okny, a pak také zisky interní, což je energie vyzařovaná lidmi a domácími spotřebiči. Koncepce takovéhoto domu pak stojí a padá s mimořádně dobrou tepelnou izolací. Teprve na to, nač jsou tyto přirozené zdroje krátké, jako například na ohřev vody, se hledají miniaturní ekologické zdroje energie," vysvětlil Jan Bárta z brněnského Centra pasivního domu, které výstavu do Miniuni přivezlo. Dobře postavený pasivní dům přitom podle něj nemá žádné komplikované systémy. Jeho majitelé dokonce ušetří na rozvodech tepla, protože ani nepotřebují radiátory. " Všude koluje čerstvý, na potřebnou teplotu regulovaný vzduch. A vy si zkrátka v pohodě sedíte a vaše nemovitost nabývá na ceně, protože nemusíte čerpat neustále zdražující energie. Lepší vizitku spojení ekonomie a ekologie si ani nelze představit," vychvaloval tento způsob bydlení Bárta.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí