zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

KÚ Pardubický: Peníze od státu na likvidaci skládky ve Chvaleticích zatím nejsou, přesto likvidace začala

20.07.2006
Odpady
KÚ Pardubický: Peníze od státu na likvidaci skládky ve Chvaleticích zatím nejsou, přesto likvidace začala

Prohlídka terénu, inventarizace a roztřídění nalezených látek, průzkum jednotkou armádních chemiků z Liberce, bezpečnostní projekt, monitoring půdy a ovzduší a žádost o finanční příspěvek státu …

- to jsou kroky, které byly doposud učiněny ve Chvaleticích na Pardubicku, kdy byl nalezen sklad nebezpečných látek.

Nyní vrcholí přípravy na samotnou likvidaci. Na místo začíná být naváženo tzv. logistické zajištění a domluveny jsou termíny pro odvoz a likvidaci tlakových lahví a výbušných látek. Tyto práce uhradí Pardubický kraj, který doposud spolu s Českou inspekcí životního prostředí hradil přípravné a průzkumné práce v této lokalitě. Předběžné výsledky rozborů půdy nevykazují kontaminaci půdy. Nyní výsledky vyhodnocuje Česká inspekce životního prostředí.
„Vláda se naší žádostí o zálohu ve výši 10 mil. Kč nezabývala. Záležitost bude řešit přímo Ministerstvo financí ČR, kam jsme již odeslali potřebné materiály,“ řekl Petr Šilar, radní zodpovědný za životní prostředí.

Pracovní koordinační skupina na svém jednání dne 14. července 2006 stanovila termíny odvozu tlakových lahví a výbušných látek z Chvaletic. V polovině příštího týdne se začne s nakládáním tlakových lahví do speciálního automobilu, který je odveze v doprovodu Policie ČR, hasičů a měřícího vozu do úložiště Státního ústavu jaderné, biologické a chemické ochrany. Odborníci už stanovili bezpečnou trasu, která se však může operativně měnit dle dopravní situace. Ve stejném termínu budou převezeny, opět za asistence Policie ČR a hasičů, výbušné látky k likvidaci do pardubické Explosie.

Dne 14. července 2006 se uskutečnilo na žádost radního Petra Šilara jednání v Chrudimi za účasti měst Slatiňany a Chrudim, České inspekce životního prostředí a Dekonty ohledně likvidace látek nalezených ve Slatiňanech. Situaci bude řešit obec s rozšířenou působností Chrudim.

Zdroj: KÚ Pardubického kraje

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí