zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Přemnožené sinice ohrožují v Českém ráji vodní živočichy

23.07.2006
Voda
Přemnožené sinice ohrožují v Českém ráji vodní živočichy
ČESKÝ RÁJ - Ve vzácné přírodě Českého ráje škodí tropická vedra hlavně vodám. Ohrožuje živočichy v rybnících, v řekách a potocích. V rybnících se ve vedrech množí toxické sinice, z nichž se do vody uvolňuje jedovatý botulotoxin, řekl zástupce vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Český ráj Aleš Hoření.

"Botulotoxin proniká do ryb, ptáků a dalších živočichů, kteří se živí vodními rostlinami," dodal Hoření. Podle Hořeního mizí na rybnících v Českém ráji kvůli toxickým sinicím hlavně divoké kachny. Na některých už nežijí vůbec.

Na Jizeře musejí nyní vodáci kvůli nízké hladině na mnoha místech přenášet lodě. Při brodění narušují nohama dno i tam, kde se rozmnožují vranky nebo pstruzi. "Ryby potřebují ke tření nerozdupané dno," upozornil Hoření. Vodu z potoků a říček si v Českém ráji berou lidé často do velkých bazénů. Zpátky mezi ryby, škeble, obojživelníky a další živočichy však vodu vypouštějí i s chemickými látkami, používanými na její úpravu.

V Jizerských a Lužických horách může dlouhotrvající vedro zahubit hlavně nejmenší stromky, vysázené v lesích letos a loni. Zánik hrozí i nově založeným alejím. Sucho nejvíce ohrožuje prostokořenné sazenice, které se zakopávají do země a nejsou obalené hlínou. "Běžně se neujme do deseti procent sazenic, letos v létě jich ale zřejmě uschne víc. I když by jich ale bylo 25 procent, nic tragického se nestane," uvedl vedoucí Správy CHKO Jizerské hory Jiří Hušek.

Vedoucí správy CHKO Lužické hory Tomáš Besta konstatoval, že na chráněném území letos vyschla jedna tůň s nevyvinutými obojživelníky. Nyní již obojživelníci vývoj dokončili a pokud by voda zmizela i z dalších míst, kde žijí, dokázali by se za ní přestěhovat jinam.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí