zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Podnikatelé mohou získat peníze z fondů EHP

26.07.2006
Obecné
Podnikatelé mohou získat peníze z fondů EHP
Instituce veřejné správy, nestátní neziskové organizace i podnikatelské subjekty mohou od dnešního dne do konce října letošního roku žádat o granty z peněz finančních mechanismů Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska. Na žádosti je vyčleněna částka 784 miliónů korun, informoval na dnešní tiskové konferenci náměstek ministra financí Tomáš Prouza.
"Prioritními oblastmi této výzvy jsou uchování kulturního dědictví, ochrana životního prostředí, rozvoj lidských zdrojů, zdravotnictví a péče o dítě, udržitelný rozvoj, posilování justice a spolupráce v naplňování povinností vyplývajících z přistoupení ČR do Schengenského prostoru," uvedl Prouza.
Smyslem grantů je podle něj podporovat projekty, které nejsou financovány z jiných zahraničních zdrojů.
V rámci první výzvy, kterou Ministerstvo financí vyhlásilo loni, byly přijaty návrhy žádostí v celkové výši 655 miliónů korun. Mezi přijatými projekty byla například obnova freskové a štukové výzdoby baziliky na Svatém kopečku u Olomouce nebo projekt Městské knihovny Praha na záchranu vzácných rukopisů.
V rámci finančních mechanismů se státy EHP a Norsko zavázaly přispívat ekonomicky slabším zemím, a to poskytováním grantů na investiční a rozvojové projekty.
Česká republika podepsala dohodu o účasti v EHP v říjnu 2003. V rámci dohody byl zaveden i nový finanční mechanismus, jehož prostřednictvím budou Island, Lichtenštejnsko a Norsko v letech 2004 až 2009 přispívat zemím přistupujícím do EHP na projekty v rozšířeném vnitřním trhu. V rámci dohody je pro ČR vyčleněno téměř 106 miliónů eur (zhruba tři miliardy korun).
Vedle individuálních projektů na určené oblasti byl v rámci finančních mechanismů EHP/Norsko schválen v červnu Fond pro nestátní neziskové organizace ve výši deseti miliónů eur pro následující tři roky. Schválen byl rovněž Fond pro podporu spolupráce škol, a to s částkou 2,5 miliónu eur.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí