zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lidé: Farmy zapáchají víc než firmy

01.08.2006
Ovzduší
Lidé: Farmy zapáchají víc než firmy
Pardubice - Stížnosti na zápach, který obtěžuje obyvatele Pardubického kraje, upozorňují více na zemědělskou činnost než na průmyslové podniky. Zjistila to anketa ČTK. Podle nových pravidel budou od srpna inspektoři životního prostředí k počtu stížností přihlížet více než k výsledkům měření zápachu.
"V Pardubickém kraji dostáváme více stížností na zápach ze zemědělské činnosti, ať už z rozvážení hnoje a močůvky či z kravínů a vepřínů. Tyto činnosti jsou rozptýlené po většině území, navíc zápach je intenzivnější a nárazový. Průmyslové podniky způsobují naopak úporné problémy v jedné lokalitě," řekla Jarmila Černá z královéhradeckého pracoviště České inspekce životního prostředí. Nejčastěji si lidé stěžují v Pardubicích, převážně na rafinerii Paramo, chemičku Synthesia či potravinářskou firmu Kávoviny.
Nová vyhláška ruší exaktní limity a zavádí způsob posuzování přípustné míry obtěžování zápachem založený na množství stížností. Předpis stanovuje, že pokud si více než 20 lidí stěžuje na zápach, orgán ochrany ovzduší musí u zařízení, která připadají jako zdroj v úvahu, zjistit, zda dodržují vše, co jim ukládá zákon, například zda přesně respektují schválené technologické postupy. Pokud zjistí pochybení, může okamžitě uložit nápravná opatření. Průmyslové podniky v Pardubickém kraji se snaží investovat do moderních technologií. Například pardubická rafinerie Paramo zahájila letos koncem června provoz v nové výrobně asfaltů. Nově vybudované zařízení by mělo být šetrnější k ovzduší. Stará výroba byla odstavena. "Občasný zápach odpadních plynů bude nyní méně cítit, zvýší se i bezpečnost provozu," uvedla mluvčí podniku Jana Iovlevová.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
15
7. 2017
15-22.7.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Bílé Karpaty (hranice ČR/SR tábor Polana - Vrbovce/Javorník)
15
7. 2017
15-22.7.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Letní tábor Polana, Vrbovce
21
7. 2017
21-22.7.2017 - Přednáška, diskuse
Praha 6, FTVS UK a Divoká Šárka
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí