zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Téměř polovinu odpadu tvoří biologicky využitelné zbytky

01.08.2006
Odpady
Téměř polovinu odpadu tvoří biologicky využitelné zbytky

Místo skládkování by mělo v budoucnu nastoupit řízené kompostování a využití bioodpadu jako hnojiva.

České Budějovice - Nový projekt, který by měl začít v některých jihočeských obcích, například v Týně nad Vltavou, si klade za cíl zlepšit třídění odpadů.

"Projekt je zaměřen na vzdělávání lidí v této problematice," přiblížila Ivona Kristiánová z ministerstva životního prostředí. V konečném výsledku, ale v horizontu několika let, by mělo dojít k tomu, že více bioodpadu bude využito. Dnes končí v drtivé většině na skládkách.

Na rezervy v třídění odpadů upozorňuje například Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí Duha. "Slupky z brambor, ohryzky nebo jiné zbytky z kuchyní a další bioodpad tvoří až čtyřicet procent hmotnosti popelnice," poukázal Kropáček na velký podíl využitelného komunálního odpadu.

"Projekt je jistě pozitivní," přivítal novou snahu ministerstva Petr Kaněra ze společnosti ASA, která má na starosti svoz komunálního odpadu v Č. Budějovicích. "Takovéhle projekty jsou čistě technickou otázkou za předpokladu zajištění nákladů na rozjezd," připomněl Kaněra nutnost počátečních investic například do speciálních svozových kontejnerů.

"Biologický odpad dnes mohou obyvatelé města zdarma odevzdat ve sběrných dvorech," doplnil Kaněra.

Podle odborníků ten, kdo třídí, nejen šetří životní prostředí. Investice se může odrazit i v nižších platbách za odpad ukládaný na skládky.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí