zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Komunální odpad končí v lese

04.08.2006
Odpady
Komunální odpad končí v lese

 Dolní Hluboká, Děpoltovice - Úklid stavební suti a komunálního odpadu si leckdy zjednodušují soukromníci i podnikatelé. Založí černou skládku, nejlépe v lese, třeba i v chráněné krajinné oblasti.
Jedna taková skládka už roky hyzdí břeh Dolského potoka v Dolní Hluboké, osadě mezi Bečovem nad Teplou a Krásnem, na okraji Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. "Na tuto černou skládku upozorňuji kompetentní úřady už celých čtrnáct let. Myslíte, že se za ty roky něco změnilo? I když tuto černou skládku založil soukromník, obec Krásno, pod niž Dolní Hluboká spadá, dodnes nápravu nezjednala. Skládku se snaží jen zakrýt zeminou," poukázal na nepochopitelné jednání Obecního úřadu v Krásně Josef Planeta z Karlových Varů, který má v Dolní Hluboké chatu. Tato skládka ukrývá stavební suť, betonové skruže, kabely, hliníkové dráty, které trčí do potoka.


Obdobná skládka, která skrývá kusy nábytku, komunální odpad a dokonce i ledničky, čeká na archeology budoucnosti v Hájích. Podobně si poradil s odpadem i podnikatel v rekreační oblasti Děpoltovice. "Zdejší hoteliér pod zeminu zahrnul odpad, plechovky od barev, spreje, a dokonce i rozbitý plastový nábytek. Chemikálie tam vloni dokonce dělníci pálili. V ohni to bouchalo, byly to rány jako z děla," stěžují si děpoltovičtí chataři.


"Takovéto počínání postihujeme a nařizujeme opatření, pokud jsou pachateli fyzické osoby oprávněné k podnikání a právnické osoby," sdělil ředitel České inspekce životního prostředí v Plzni Zbyněk Sevelka. Pokud černé skládky založí občané, kompetentním úřadem je obec. "Chemikálie na černých skládkách jsou nebezpečné, a plasty jsou špatně rozložitelné. Takovýto odpad rozhodně patří do sběrných dvorů," dodal Sevelka.

 Zdroj: Karlovarské noviny 
Autor: EVA SLOVÁČKOVÁ

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí