zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zemědělec dostane peníze, Nemak může stavět

07.08.2006
Zemědělství
Zemědělec dostane peníze, Nemak může stavět
Výstavbě mexické hliníkárny Nemak v průmyslové zóně Joseph u Havraně na Mostecku by už nemělo po včerejšku nic stát v cestě. Zároveň by měl soukromý zemědělec Jan Rajter, který kvůli chystané výstavbě zažaloval stát, dostat peníze za své pozemky v sousedství zóny.
Vláda včera pro zónu Joseph uvolnila 234 miliónů korun. Zpřesnila zároveň podmínky, za jakých mohou být peníze použity i na výkup pozemků Jana Rajtera. Novinářům to včera po jednání vlády řekl ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Odkup pozemků umožní dohodu o stažení žalob a další rozvoj zóny.
"Tyto prostředky zároveň řeší veškeré problémy, které byly v minulosti s touto zónou spojeny," uvedl Urban. Část vládou uvolněných peněz podle Urbana bude použita na výkup pozemků farmáře Rajtera a část poslouží na financování dostavby inženýrských sítí v průmyslové zóně Joseph, aby do ní mohli zamířit další investoři. "Vláda tyto prostředky převádí na samosprávu, tedy na město Most, které se bude podílet i svými zdroji na výstavbě a rozvoji této průmyslové zóny," uvedl Urban.
O zpřesnění podmínek smlouvy požádali vládu mostečtí radní. "Je to závažné rozhodnutí, na základě právních posudků jsme chtěli materiály doplnit," řekla náměstkyně mosteckého primátora Hana Jeníčková. Radnice si vyžádá podklady vlády a nechá je zapracovat do návrhu na usnesení, primátor poté svolá mimořádné zastupitelstvo. "Předpokládám, že se sejdeme v polovině srpna. Vyjádřili jsme už dříve vůli pozemky od pana Rajtera vykoupit, nečekám žádné obstrukce," řekla.
Město má doplatit 26 miliónů korun, zbylých 234 miliónů korun stát už dříve převedl na jeho účet.
Informaci o postupu vlády a reakci představitelů Mostu Rajter přivítal. Dostal totiž po zveřejnění možné dohody s městem řadu nabídek na nákup farmy, peníze už by ale nutně potřeboval. "Táhne se to od ledna. Zemědělství nepočká. Už jsem musel znovu investovat do zdejší půdy, nyní sklízíme. Nicméně majitelé pozemků z Lounska, o něž máme enormní zájem, nám počkají," řekl. Na Mostecku má jeho rodina na 550 hektarů pozemků, zaměřuje se na chov dobytka.
Rajter, který v sousedství průmyslové zóny Joseph vlastní přes 93 hektarů pozemků, se spojil se sdružením Ekologický právní servis a společně kvůli výstavbě továrny podali přes 200 žalob. Vládou uvolněných 234 miliónů by mělo pokrýt drtivou většinu peněz na odkup sedlákových pozemků.
Rozloha zóny Joseph po odkoupení pozemků vzroste na 280 hektarů. Mostu se podařilo získat na vybudování inženýrských sítí a obslužných komunikací v zóně státní dotaci 70 miliónů korun, dalších zhruba 100 miliónů investovalo město.
Mexický producent hliníkových hlav a bloků do automobilových motorů Nemak je zatím jedinou firmou v zóně Joseph. Společnost investovala do závodu okolo dvou miliard korun, chce vyrábět 1,6 miliónu hlav ročně a zaměstnat 530 lidí. V další fázi by Nemak měl investovat sedm miliard korun a při rozšíření produkce o bloky motorů vytvořit celkem 1370 pracovních míst.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí