zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Z dovozu nelegálního odpadu policie obvinila 30 lidí

08.08.2006
Odpady
Z dovozu nelegálního odpadu policie obvinila 30 lidí
Ústí nad Labem - Kvůli nelegálnímu dovozu odpadu z Německa obvinila policie již 30 lidí. Byli mezi nimi i čtyři muži, které lounská okresní státní zástupkyně Zdeňka Bendová považuje za organizátory dovozů. Podle zjištění policie si dovozci nelegálního odpadu z Německa vydělali několik desítek milionů korun. Počet obviněných není konečný, řekla dnes novinářům Bendová. Televize Nova s odvoláním na informace od policie a státní zástupkyně uvedla, že počet obviněných by se mohl zvýšit nejméně o deset.

Stanice rovněž informovala, že jedním ze zadržených je jednačtyřicetiletý muž z jedné středočeské obce nedaleko Říčan, který už byl v minulosti trestán a v poslední době prý jezdil často do Německa za obchody.

Tři ze čtveřice mužů jsou podle žalobkyně podezřelí, že si od září 2005 do března 2006 pronajali areál bývalého statku v Libčevsi na Lounsku, do kterého pak nechali navézt několik tisíc tun komunálního odpadu z Německa. Hájili se tím, že dováželi jen plastové lahve na recyklaci, uvedla Bendová. Podle odborníků to ale byl nebezpečný odpad.

Posledního muže ze čtveřice organizátorů policisté podezírají z toho, že nechal nebezpečný komunální odpad z Německa dovézt na skládky v Sosnové, Šluknově a Arnolticích. Čtveřici mužů policisté obvinili 1. srpna z porušování předpisů o oběhu zboží ve styku s cizinou a z nakládání s nebezpečnými odpady.

Bendová uvedla, že podala návrh na jejich vzetí do vazby. Soudkyně okresního soudu poslala do vazby dva z obviněných mužů. Ze 30 obviněných je pouze jeden cizinec.

Podle Novy policie odhalila i člověka, který se vydával za jednatele společnosti Bau 24, která dovezla odpadky do Libčevsi. Jménem jednatele tento člověk sjednával pronájmy objektů a chodil na jednání se starostkou Libčevsi. Pravý jednatel se od začátku hájil tím, že je v Irsku.

První obvinění v kauze nelegálních dovozů německého odpadu padla v dubnu a květnu. Německý odpad se prostřednictvím dopravních společností a jejich řidičů dostal na nelegální skládky nejen do Libčevsi, Sosnové, Šluknova a Arnoltic, ale i na legální skládky v Jirkově a Tušimicích na Chomutovsku a na pražskou skládku Lahovičky.

Bendová ČTK řekla, že policie dosud neukončila vyšetřování případu několikerého zapálení skládky v Libčevsi.

Ministerstvu životního prostředí se po dlouhých jednáních s německými úřady podařilo dosáhnout odvozu převážené části odpadu z Libčevsi do Německa. Když sdělovací prostředky přinesly sérii informací o skládkách německého odpadu v Česku, zahájili celníci a policisté kontroly poblíž hranic a podařilo se jim vrátit několik kamionů s odpadem zpět do Německa.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí