Pátek, 19. dubna 2024

Jedovaté sinice způsobují vyrážku a nevolnost

Jedovaté sinice způsobují vyrážku a nevolnost
Kvetoucí voda plná sinic je rizikem. Pokud už se v ní budete koupat, nikdy se neotírejte ručníkem. Jedovaté látky byste pouze vetřeli do kůže. Raději se co nejrychleji osprchujte.
AUTOR: Markéta Grosmanová
AUTOR-WEB: www.ihned.cz
Jakmile se léto přehoupne do druhé poloviny, začínají potíže s hledáním vhodného místa pro koupání. Voda je totiž čím dál tím víc znečištěná. Objevují se v ní řasy a hlavně nebezpečné sinice, které mohou přivodit vážné kožní potíže. Nejlépe se jim daří v teplém počasí, kdy už je voda dostatečně prohřátá. Sinice spolu s řasami tvoří plankton.
Drobné zelenošedé částečky na hladině jsou příznakem toho, že voda začíná kvést, to znamená, že není vhodná ke koupání. Sinice ale nemusí být jen na povrchu, nebývají snadno rozpoznatelné, protože jsou ve vodě rozptýlené. Sinice si je navíc možné splést s řasami, které zdaleka tolik neškodí.

Jednoduchý test
Jak zjistíte, že se sinice přemnožily a koupání už je opravdu nebezpečné? K tomu, abyste poznali, zda jsou ve vodě sinice nebo jen řasy, stačí obyčejná láhev. Sinice totiž mají na rozdíl od řas tendenci stoupat vzhůru. Naberte do lahve vodu a nechte ji asi dvacet minut stát na světle. Jestliže zůstane voda kalná rovnoměrně nebo se u dna vytvoří vrstva sedimentu, jde převážně o řasy. Voda sice nemá dobrou kvalitu, ale není zdraví nebezpečná. Když se však vrstva šedozelených mikroorganismů drží u hladiny, obsahuje voda jedovaté sinice.
Co dělat? V takové vodě se nekoupat. Když to přesto uděláte, tak se poté co nejrychleji - nejlépe okamžitě - osprchujte. Předtím se ale rozhodně neutírejte ručníkem. Jedovaté látky ze sinic byste vetřeli do kůže. Pozor dejte zejména na děti, ty do takto znečištěné vody nesmí vůbec. Stává se totiž, že se ve vodě nechtěně napijí a může se jim udělat hodně špatně od žaludku.
Sinice jsou v podstatě jedy, a tak mohou vyvolat zvracení nebo zažívací potíže. U citlivých osob způsobují kožní alergickou reakci, většině lidí po kontaktu se znečištěnou vodou zrudnou a pálí oči, potíže mohou vést až k zánětu spojivek.

Ocet po návratu z koupaliště
Sinice ale nejsou jediným nebezpečím spojeným s koupáním v neznámých vodách. Nejlepší je zeptat se místních lidí, případně na místním úřadě, zda se ve vodě lze koupat. Mějte na paměti, že pouhým okem nepoznáte, zda do vody nejsou vypouštěny nějaké škodliviny například z průmyslových podniků.
Pokud je voda kalná tak, že nedohlédnete od kolen na špičky nohou, je to velmi špatné. Raději se jí vyhněte. Totéž platí pro vodní plochy, kde plavou kachny, protože obvykle vylučují svým trusem bakterie, které mohou způsobit průjmy. V současné době je třeba také myslet na ptačí chřipku, přestože odborníci říkají, že nebezpečí nákazy z vody je při koupání velmi malé.
Bez rizika však nejsou ani hygieniky sledovaná koupaliště. Na dlaždičkách v okolí bazénů hrozí nákaza kožními onemocněními, jako jsou plísně či bradavice. Spousta lidí totiž navštěvuje veřejná koupaliště navzdory tomu, že mají zdravotní problémy. Mnohé choroby navíc nejsou na první pohled viditelné.
Jedinou možností, jak vzniku potíží zabránit, je nechodit naboso. Choroboplodné plísně a kvasinky totiž přežívají v oloupaných kožních šupinách, nehtových buňkách a částech tkání několik týdnů i měsíců. Po příchodu domů je vhodné si vykoupat nohy v lavoru, do kterého se přidá lžička octa. Tato procedura nebezpečí nákazy zmírní. Po návštěvě koupaliště lze také preventivně použít přípravky určené k léčbě infekčních onemocnění kůže, které vám doporučí v lékárně. n
Odborná spolupráce: Vilma Benešová, hygienička Nemocnice Na Homolce v Praze

Kde hledat informace o kvalitě vody?
Aktuální informace o konkrétním koupališti lze získat na příslušné krajské hygienické stanici.
* Hlavní město Praha Tel.: 296 336 700, www.hygpraha.cz
* Jihočeský kraj Tel.: 387 712 911, www.khscb.cz
* Jihomoravský kraj Tel.: 545 113 021, 545 113 023, www.khsbrno.cz
* Karlovarský kraj Tel.: 355 328 311, www.khskv.cz
* Královéhradecký kraj Tel.: 495 058 111, www.khshk.cz
* Liberecký kraj Tel.: 485 253 111, www.khslbc.cz
* Moravskoslezský kraj Tel.: 595 138 111, www.khsova.cz
* Olomoucký kraj Tel.: 585 719 111, www.khsolc.cz
* Pardubický kraj Tel.: 466 531 930, www.khspce.cz
* Plzeňský kraj Tel.: 377 155 111, www.khsplzen.cz
* Středočeský kraj Tel.: 234 118 111, www.khsstc.cz
* Ústecký kraj Tel.: 475 240 301, 475 211 335, www.khsusti.cz
* Kraj Vysočina Tel.: 567 574 711, www.khsjih.cz
* Zlínský kraj Tel.: 577 006 711, www.khszlin.cz

Voda kvete i vinou pracích prášků
Fosfor z pracích přípravků je na vině vzniku vodního květu. Po roce 1989 se na český trh dostaly účinnější prací prášky s větším množstvím fosforu a to postupně ovlivnilo stav vodních ploch.
Zelené organismy - sinice nebo řasy - totiž potřebují k životu několik důležitých věcí: teplo, slunce, kyslík, organické látky, dusík a fosfor. Dusíku je v přírodě všude dost, proto je právě fosfor důležitým faktorem k tomu, aby organismy dostaly vhodný impuls ke svému vzniku.
Fosfor z pracích prášků se do řek a do vodních nádrží dostává kanalizací. Zároveň také ze zemědělské půdy, kde se používají hnojiva s jeho obsahem. Zatím ne každá čistička vod fosfor odstraňuje, ale v roce 2010 by to již měly podle pravidel Evropské unie dokázat všechny. (mag)

Jak se při koupání ochránit před ptačí chřipkou
* Nekoupat se v místech, kde byla nalezena těla uhynulých ptáků.
* Nevstupovat do vody ani tam, kde je velká koncentrace vodních ptáků a jejich výkalů. Vyhýbat se přímému kontaktu s ptačím trusem na břehu. V případě náhodného kontaktu se co nejdříve dobře umýt.
* Nekoupat a nebrodit se v místech s výrazně bahnitým dnem, kde voda nemá žádnou nebo jen minimální obměnu (tůně, chovné rybníky), stejně tak i v místech hustě porostlých rákosinami. Totéž platí o vodě znečištěné po záplavách. Velmi opatrný musí být člověk, který má na těle viditelné oděrky či jinak porušenou kůži.
* Nekoupat se v nádržích, rybnících nebo v jiných vodách, kam jsou vypouštěny znečištěné odpadní vody.
* Dávat při koupání přednost místům, kde je kvalita vody pravidelně kontrolována.
* Člověk léčící se na poruchu imunity by se měl poradit se svým ošetřujícím lékařem, zda je vůbec vhodné, aby se koupal ve volné přírodě.
Tato pravidla chrání i před jinými nemocemi přenášenými zvířaty.
Zdroj:HN
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů